PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cik efektīvi ir īsi ģimenes ārstus izglītojoši pasākumi par akūta cistīta pirmās līnijas terapijas izvēli?

Doctus
Cik efektīvi ir īsi ģimenes ārstus izglītojoši pasākumi par akūta cistīta pirmās līnijas terapijas izvēli?
Pixabay.com
Nelielas izglītojošas intervences ir viens no biežāk izmantotajiem rīkiem veselības aprūpes profesionāļu izglītošanā, lai cīnītos ar nevēlamiem zāļu izrakstīšanas paradumiem. Šā pētījuma mērķis bija novērtēt, cik šādas izglītojošas intervences ir efektīvas, ja vēlamies novērst paradumu nekomplicētu cistītu ārstēt ar fluorhinoloniem un mudināt ģimenes ārstus izvēlēties pirmās līnijas medikamentus.

Šis bija kvazieksperimentāls pētījums no 2019. gada marta līdz oktobrim, kurā piedalījās 42 ģimenes ārsti no Horvātijas. Pirmajos četros pētījuma mēnešos tika ievākta informācija par ģimenes ārstu līdzšinējo taktiku nekomplicēta cistīta ārstēšanā. 2019. gada jūnijā ģimenes ārsti ar e–pasta starpniecību saņēma izglītojošu materiālu (14 lappuses ar pārskatam līdzīgu saturu, informējot par pirmās līnijas medikamentu izvēli nekomplicēta cistīta gadījumā [nitrofurantoīns, fosfomicīns un kotrimoksazols], kā arī klīnisko gadījumu analīzi un noslēguma testu pēc materiāla apgūšanas). Attiecīgi nākamajos četros pētījuma mēnešos tika analizēts, kā šis izglītojošais materiāls ietekmējis ģimenes ārstu paradumus, ārstējot akūtu nekomplicētu cistītu.

Novērojuma laikā tika parakstīta 3581 medikamentu recepte: 1717 pirms intervences un 1864 pēc tās. Pirmās līnijas medikamentu izmantošana terapijā pieauga par 21,2 %, fluorhinolonu lietošanas paradums mazinājās par 6,6 %, taču bēta laktāmu lietošanas paradumi nemainījās. Pēc intervences pabeigšanas nitrofurantoīns bija visbiežāk parakstītais pirmās līnijas medikaments nekomplicēta cistīta ārstēšanā, taču sieviešu proporcija, kas saņēma pirmās līnijas medikamentus, joprojām nesasniedza vēlamos 80—100 %, kā to paredz Eiropas Antibakteriālo līdzekļu patēriņa uzraudzības kvalitātes indikatori. Attiecīgi fluorhinolonu izrakstīšanas biežums (17,99 % gadījumu) joprojām stingri pārsniedz pieļaujamo normu 0—5 % robežās.

Kaut arī īstermiņa izglītojošā intervence ģimenes ārstiem sniedza uzlabojumus un veicināja labākus antibiotiku parakstīšanas paradumus cistīta ārstēšanas taktikā, jāturpina speciālistu izglītošana, uzsverot pirmās līnijas medikamentu izvēles pamatotību, t.sk. nitrofurantoīnu efektivitāti pret multizāļu rezistentiem urīnceļu patogēniem.

AVOTS: Vojvodić Ž, Mimica S. How effective is a brief educational intervention on prescribing first-line antibiotics in acute cystitis? A quasi-experimental study among general practitioners in Croatia. Croatian medical journal, 2022; 63(4): 362-369.