Bērnu slimnīcā - virtuālās realitātes tehnoloģijas
Virtuālās realitātes (VR) ieviešana Bērnu slimnīcā balstīta zinātniski pierādītos ieguvumos. 2014. gadā Beļģijas un ASV zinātnieku veiktais eksperiments[i] parādīja, ka uzmanības novēršana, izmantojot VR saturu, kavē sāpju stimulu veidošanos. Tas nozīmē, ka sāpīgas procedūras tiek sajustas un novērtētas kā mazāk sāpīgas, salīdzinot ar līdzīgām situācijām, kurās VR brilles netiek izmantotas.
Ņemot vērā zinātnieku atzinumus un pieredzi Sentluisas bērnu slimnīcā (St. Louis Children's Hospital) ASV, anesteziologs Jānis Kolbergs kļuva par iniciatoru VR projekta ieviešanai Bērnu slimnīcā. “Virtuālā realitāte var mazināt nepieciešamību pēc pretsāpju vai nomierinošo līdzekļu lietošanas lielās devās, tādējādi samazinot iespēju, ka bērnam būs jāsaskaras ar medikamentu radītajām blaknēm. Šis tehnoloģiskais risinājums ļauj bērnam vienā mirklī nonākt vidē, kur viņš jūtas droši un komfortabli. Pēc tam bērns jūtas drošāk arī slimnīcas reālajā vidē. VR palīdz bērniem ātrāk atlabt, saīsinot slimnīcā pavadīto laiku,” pozitīvas pacientu pieredzes nozīmi skaidro Jānis Kolbergs.
Bērnu slimnīcas Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pacientiem iegādāto VR briļļu saturs piemērots dažādiem vecumiem un interesēm. Lai aizmirstu par satraukumu un sāpēm, bērns var pārcelties uz džungļiem, okeānu vai spēlēt VR spēles. Plānots, ka ar laiku tiks iegādāts lielāks skaits VR briļļu.
Radīts arī jauns VR saturs – dažas minūtes gara filmiņa, kuru vizītes laikā pie Bērnu slimnīcas anesteziologa vai pēc tās bērnam piedāvā noskatīties VR brillēs. Lai VR piedzīvojums pirms anestēzijas procedūras būtu maksimāli pietuvināts realitātei, 360 grādu video nofilmēts Bērnu slimnīcā.