PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu slimnīca izstrādājusi rekomendācijas bērnu uzraudzībai pēc pārslimota Covid-19

Doctus
Bērnu slimnīca izstrādājusi rekomendācijas bērnu uzraudzībai pēc pārslimota Covid-19
Freepik
Lai arī saslimstība ar Covid-19 bērnu vidū ir zemāka nekā pieaugušo, daļai pēc akūta Covid-19 pārslimošanas var saglabāties ilgtermiņa sūdzības par veselību un dažkārt multisistēmu iekaisuma sindroms (MIS-c).

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti ir izstrādājuši rekomendācijas ģimenes ārstiem un vecākiem par bērnu uzraudzību pēc pārslimotas SARS-CoV-2 infekcijas un ilgtermiņa Covid-19.

Kādi ir multisistēmiskā iekaisuma sindroma (MIS-c) simptomi bērniem?

Ļoti nedaudziem bērniem dažas nedēļas pēc vieglas norises vai pat asimptomātiskas Covid-19 pārslimošanas uz labas veselības fona var sekot straujš veselības stāvokļa pasliktinājums ar augstu temperatūru, bērns kļūst saguris un miegains, parādās dažāda rakstura labi pamanāmi ādas izsitumi pa visu ķermeni, iespējama vemšana, stipras vēdersāpes, caureja vai galvassāpes. BKUS mediķi atgādina: šādos gadījumos nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, zvanot 113!

Līdz šim palīdzība Bērnu slimnīcā sniegta arī 21 bērnam, kam diagnosticēts multisistēmu iekaisuma sindroms (MIS-c), un deviņi no šiem pacientiem ārstējās arī intensīvās terapijas nodaļā. 

Kas liecina par ilgtermiņa Covid-19 bērniem?

Par ilgtermiņa simptomiem (long Covid-19) jādomā, ja vismaz 1 mēnesi un ilgāk pēc akūta Covid-19 pārslimošanas bērnam saglabājas pirms šīs saslimšanas nebijuši simptomi vai sūdzības. “Šie ieilgušie simptomi var būt maz izteikti un atšķirties no tiem, kādus bērns izjuta akūtas saslimšanas laikā. Bieži simptomi var būt arī mainīgi – kādu dienu pazust un tad atkal parādīties no jauna. Bērniem ir grūti tos aprakstīt un izstāstīt par savām sajūtām, jo tās mēdz būt līdz šim neizjustas un pat dīvainas.,” skaidro Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece, pediatre Jana Pavāre. 

Lai vecākiem un ģimenes ārstiem būtu vieglāk novērtēt bērna veselības stāvokli un izprast, kad nepieciešama papildu konsultācija, Bērnu slimnīca sadarbībā ar digitālās veselības jaunuzņēmumu “Longenesis” izveidojusi divus īpašus tiešsaistes testus ieilgušu Covid-19 simptomu izvērtēšanai. Viens no testiem palīdz izvērtēt dažādus simptomus un sūdzības, kas bērnam var saglabāties pēc Covid-19 pārslimošanas, savukārt otrs palīdz izvērtēt bērna psihoemocionālo labsajūtu un kognitīvās grūtības, kas var rasties pēc Covid-19 pārslimošanas. Ja testa rezultāti parāda, ka  bērna veselības stāvokli būtu ieteicams izvērtēt papildus, vecākiem ir jāpiesakās ambulatorai konsultācijai Bērnu slimnīcā pa tālruni 80708866 vai aizpildot elektronisko pieteikuma formu https://www.bkus.lv/lv/pieteikuma-forma. Bērnu slimnīcas pediatrs atkārtoti izvērtēs bērna veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā nosūtīs pacientu pie vēl citiem speciālistiem.

Abi testi pieejami tiešsaistē vietnē https://engage.longenesis.com/bkus/

Augstāks risks smagākai slimības gaitai zīdaiņiem un bērniem ar hroniskām blakusslimībām

Akūta Covid-19 klīniskā norise bērniem 95% gadījumu ir vieglāka nekā pieaugušajiem vai pat asimptomātiska. Augstāks risks smagai slimības gaitai ir jaundzimušajiem un zīdaiņiem līdz viena gada vecumam, kā arī pacientiem ar hroniskām blakussaslimšanām, piemēram, bronhiālo astmu, cistisko fibrozi un citām hroniskām plaušu slimībām. Tāpat riska grupā ir bērni un pusaudži ar iedzimtām sirds slimībām, cukura diabētu, hroniskām nieru slimībām, autoimūnām un onkoloģiskām saslimšanām, aptaukošanos un imūnsupresīviem stāvokļiem.

No akūta Covid-19 bērni atveseļojas vidēji vienas līdz divu nedēļu laikā pēc saslimšanas, savukārt Bērnu slimnīcā nokļuvušie pacienti Infekciju nodaļā pavada salīdzinoši īsu laiku – no divām līdz četrām dienām, bet pēc tam turpina atveseļoties mājās.

Kādi ir Covid-19 simptomi bērniem?

Biežākie Covid-19 simptomi bērniem ir paaugstināta temperatūra, nogurums, galvassāpes, kakla sāpes, klepus, iesnas, sūdzības par gremošanas sistēmas problēmām. Apgrūtinātu elpošanu bērniem vēro daudz retāk nekā pieaugušajiem. Daļu simptomu maziem bērniem nav vienkārši pamanīt, savukārt pusaudži tos sākotnēji var atstāt bez ievērības. Zīdaiņiem var būt tādi nespecifiski simptomi kā uzbudinājums, nemiers vai pastiprināta miegainība, bērniņi var attiekties ēst, reti, bet iespējami arī krampji.