Bērna svara ietekme uz kaulu blīvuma rādītājiem
Ņemot vērā, ka audu attīstības pīķis ir tieši bērnībā, pētnieku mērķis bija noskaidrot, kā bērna svars ietekmē ar kaulu blīvumu saistītos rādītājus. Šajā garengriezuma, retrospektīvā pētījumā piedalījās 553 bērni vecumā no 4–18 gadiem (46,8 % meitenes). Datu analīzei tika noteikts bērna vecums, svars, augums un tika veikta osteodensitometrija (DEXA), nosakot kaula mineralizācijas saturu un kaula minerālblīvumu. Tāpat katram bērnam tika ņemti apkārtmēri no vidukļa, rokas un gurniem. Pēc tam pacientus iedalīja divās grupās, atkarībā no ĶMI z-rādītāja (z-score): bērni zem normāla svara, bērni ar normāli svaru, virsvaru, aptaukošanos vai ļoti izteiktu aptaukošanos.
Gan kaulu mineralizācijas saturs, gan minerālblīvums augstāks bija tiem bērniem, kas bija normāla svara grupā vai virsvara grupā, zemāks bērniem ar nepietiekamu svaru, aptaukošanos vai ļoti izteiktu aptaukošanos. Loģistiskās regresijas analīze norādīja, ka kaula mineralizācija ir inversi saistīta ar vidukļa apkārtmēru, respektīti – jo lielāks vidukļa apkārtmērs, jo vājaki kaula mineralizācijas rādītāji. Netika atrastas kādas atšķirības atkarībā no dzimuma.
Avots: Ferrer, F.S., Castell, E.C., Marco, F.C. et al. Influence of weight status on bone mineral content measured by DXA in children. BMC Pediatr 21, 185 (2021). https://doi.org/10.1186/s12887-021-02665-5