PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Austrumu slimnīcā sākta acs melanomas pacientu ārstēšana, apstiprinot arī pacienta ceļu acs ļaundabīgo audzēju ārstēšanai

Doctus
Ķirurģe Iveta Mežatuča un  oftalmoloģe Alīna Ļišņova
Ķirurģe Iveta Mežatuča un  oftalmoloģe Alīna Ļišņova RAKUS
2025. gada februārī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā pirmoreiz veiksmīgi sākta melanomas ārstēšana, izmantojot pacientam saudzīgo rutēnija-106 aplikatoru, kas ietver arī starošanu.

Jaunā ārstēšanas metode attiecas arī uz acs oveālā trakta metastātiskiem procesiem un plakstu ādas lielu audzēju ārstēšanu, kur ķirurģiska terapija nav pietiekama. Rutēnija-106 aplikatoru klīnikas ārsti pielietos liela izmēra plakstiņu ļaundabīgu audzēju gadījumos, kad pilnīga audzēja ķirurģiska izņemšana no plakstiņa ir apgrūtināta. Lai to varētu darīt par valsts līdzekļiem, vēl jāsaņem Nacionālā veselības dienesta (NVD) piekrišana paplašināt aplikatoru pielietošanas indikāciju klāstu. Tas ļaus pacientiem saņemt mūsdienīgu ārstēšanu un slimnīcai efektīvi izmantot pieejamos ārstēšanas līdzekļus.     

Līdz ar acs melanomas operāciju uzsākšanu Austrumu slimnīcā sācis darboties arī zaļais koridors acs dzīslenes melanomas pacientiem, kas ne tikai sniedz mūsdienīgas ārstēšanas iespējas, bet arī vairo pieejamību valsts apmaksātiem ārstniecības pakalpojumiem. Prognozējams, ka Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā pacientu skaits, kam nepieciešama jaunās ārstēšanas metodes izmantošana, varētu sasniegt 10–15 cilvēku gadā. Vienlaikus Austrumu slimnīcā ir izveidots arī acs ļaundabīgo audzēju pacienta ceļš.

Ja ir aizdomas par saslimstību ar acs dzīslenes melanomu, pacients zaļā koridora ietvaros tiek vispusīgi izmeklēts, piemēram, veicot arī vēdera dobuma kompjūtertomogrāfiju, lai izslēgtu metastāzes aknās un/vai citos orgānos. “Šo starošanas metodi pielieto pamatā tad, ja acs melanoma nav metastazējusies. Ja konstatētas metastāzes, pacienta ārstēšanu turpina onkologs ķīmijterapeits, onkologs imunologs, un acu ārsts veic novērošanu dinamikā,” skaidro Oftalmaloģijas klīnikas ķirurģe Iveta Mežatuča.

Šo operāciju veic vispārējā narkozē, lokalizējot audzēja vietu, pie acs sklēras piešujot aplikatoru, kas sakrīt ar audzēja lielumu, un pēc tam šo acs audzēju apstarojot. Acs melanomas gadījumā pamata terapija ir kontakta staru terapija, kad acs sklērai 3–10 dienas atkarībā no audzēja lieluma tiek ķirurģiski piešūta radioaktīva sudraba plāksnīte jeb aplikators. Apstarošanas laiku aprēķina staru fiziķis un terapeits. Savukārt staru deva tiek aprēķināta,  ņemot vērā aplikatora izmantošanas ilgumu, atkarībā no tā, cik bieži un daudz aplikators tiek izmantots. Ievērojot audzēja lielumu – gan izmēru, gan blīvumu –, aprēķina laiku, uz kuru aplikatoram ir jābūt piešūtam. Pēc tam, kad audzējs ir apstarots, aplikatora plāksnīte tiek noņemta lokālas anestēzijas operācijas laikā.  Austrumu slimnīcā tiek izmantots rutēnija-106 aplikators, kas ir saudzējošāks pret apkārtējiem audiem un ir paredzēts audzējiem, kas nav lielāki par pieciem milimetriem, bet individuāli izvērtē arī lielāku audzēju apstarošanas iespēju.

Pēc šīs operācijas nav radioaktīvās bīstamības apkārtējiem. Arī ķirurgam, veicot šo operāciju, nav nepieciešami kādi īpaši personīgie aizsarglīdzekļi, jo starojums ir niecīgs un tiek mērķēti vērsts uz konkrēto apstarojamo audzēja vietu. Medicīnas personālam gan ir jālieto dozimetri atbilstoši starošanas iekārtas ekspluatācijas drošības noteikumiem.

Acs melanomas simptomi ir dažādi, piemēram, aizmiglota redze, redzes zudums vai redzes pavājināšanās vienā acī, acs zīlītes izmēra vai formas izmaiņas, acs ābola izvirzījums uz priekšu – eksoftalms jeb proptoze, redzes lauka defekti, subjektīva attēlu kropļojošanās, gaismas sajūtas acī dzirksteļu, lauztu līniju, plankumu veidā – fotopsija.

Parasti šie audzēji tiek atklāti nejauši, it īpaši neliela izmēra audzēji. Sākotnēji šos audzējus grūti atšķirt no tīklenes dzimumzīmēm/nevusiem, bet ir specifiskas pazīmes un izmeklēšanas metodes, piemēram, fluorescentā angiogrāfija, ielaižot vēnā kontrastvielu un analizējot, vai asinsvadi uzpildās tipiski audzējam. Ir arī maza izmēra audzēji, kurus tikai novēro un fotografē, sekojot, vai audzējam ir tendence progresēt.

Brīdī, kad audzējs ir pierādīts ultraskaņas izmeklējumā, kas ir tipiski acs dzīslenes melanomai, šo audzēju var izmērīt, veicot aprēķinus, bet, kā uzsver Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas oftalmoloģe Alīna Ļišņova: ”Izmēros mazi audzēji ir klusi un nerada pilnīgi nekādas sūdzības. Audzējam augot lielākam, pirmās pazīmes ir līdzīgas kā acs tīklenes atslāņošanās gadījumā. Piemēram, ir sajūta, ka redzes laukam no vienas puses aizvelkas aizkars. Dažreiz pacienti sūdzas par nelielu zibeņošanu vai dzirksteļošanu acī vai par peldošiem diedziņiem acs priekšā. Ja ir kāda no nosauktajām pazīmēm, nedrīkst atlikt vizīti pie oftalmologa! Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā acu ārsts veiks  pilnu oftalmoloģisko izmeklēšanu ar zīlīšu paplašināšanu, lai laikus pamanītu aizdomīgu dzimumzīmi vai mierīgi noritošu acs audzēju. Vienlaikus jāpiebilst, ka tā ir reta saslimšana.”

Ķirurģe Iveta Mežatuča un  oftalmoloģe Alīna Ļišņova