Austrumu slimnīcā pielieto saudzējošu operācijas tehniku ķirurģiskā iegurņa operācijā pacientam ar iedzimtu sirds patoloģiju
22 gadus vecais pacients bija nokritis un salauzis kreisās kājas augšstilbu. Sākotnēji pacients tika stacionēts Rīgas pilsētas 2. slimnīcā, bet, pievienojoties komplikācijām, pārvests uz Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu (Stradiņa slimnīca). Sakarā ar lūzuma izraisītām komplikācijām pacients ārstējās Stradiņa slimnīcas Intensīvās terapijas un reanimācijās nodaļā. Pacienta slimības vēsture liecina par ļoti komplicētām un smagām veselības problēmām. Viņam ir iedzimta sirdskaite, pulmonālo vārstuļu artrēzija ar starpsienas defektu un iztrūkstošu pulmonālo vārstuli pēc vairākām sirds korekcijas operācijām. Turklāt pacientam ir hroniska hipoksija, bronhiālā astma un hroniska sirds mazspēja. Papildus jau minētajām veselības problēmām pacientam ir mugurkaula deformācija krūšu daļā pēc atkārtotām sirds operācijām, kas ierobežo kustību brīvību un amplitūdu.
Tā kā Stradiņa slimnīca nav specializējusies traumatoloģiska profila operāciju veikšanai, lai atjaunotu pacienta spējas nākotnē staigāt, Stradiņa slimnīcas Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas kolēģi — kardioloģe Svetlana Ratobiļska un anesteziologs reanimatologs Ģirts Frejs — vērsās pēc palīdzības pie Austrumu slimnīcas speciālistiem, lai attiecīgi Austrumu slimnīcā sniegtu komplicētu medicīnisko aprūpi un varētu ieplānot un veikt iespējami operatīvu ķirurģisku ārstēšanu.
Tika īstenota multidisciplināra sadarbība, kurā iesaistījās Sirds asinsvadu klīnikas, Anestezioloģijas klīnikas, Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas un Intensīvās terapijas klīnikas ārsti un aprūpes personāls.
Pacients tika pārvests uz Austrumu slimnīcas stacionāru “Gaiļezers”, kur tika stacionēts Traumatoloģijas un ortopēdijas nodaļas 1. līmeņa intensīvās terapijas aprūpes palātā. Pacients un viņa tuvinieki aktīvi komunicēja un sadarbojās ar ārstniecības personālu, un tas palīdzēja gan sagatavot pacientu operācijai, gan plānot tās veiksmīgu norisi. Nonākot Austrumu slimnīcā, pacientam bija izteikta kreisās rokas plēģija – muskuļu vājums un kustību ierobežojums, arī izteikts elpas trūkums un līdz pat 38.6 grādiem paaugstināta ķermeņa temperatūra. Tādēļ nekavējoties tika uzsākta antibakteriālā terapija, terapija sirds funkcijas uzlabošanai, antitrombotiskā profilakse, kā arī tika turpināta pretkrampju terapija ar zālēm.
Pacienta veselības stāvoklis tika stabilizēts, un multidisciplinārā konsīlijā tika pieņemts lēmums veikt operāciju. Pēc iegūtās traumas bija pagājušas jau 16 dienas, un ārkārtīgi svarīgi bija iespējami ātrāk veikt augšstilba ķirurģisko operāciju, fiksējot lūzuma vietu ar metāla stieni jeb kreisā augšstilba osteosintēzi ar intramedulāro stieni. Ārsti un aprūpes personāls veltīja daudz pūļu, lai sagatavotu pacientu operācijai, kur laiks bija viens no izšķirošajiem faktoriem veiksmīgai ķirurģiskai operācijai un pacienta rehabilitācijai.
Austrumu slimnīcas Operāciju blokā Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas traumatologs ortopēds Konstantīns Plotņikovs un ķirurģijas 4. gada rezidents traumatologa ortopēda specializācijā Vladislavs Nikolajs Makovskis veica pacienta augšstilba lūzuma fiksāciju ar intramedulāro metāla stieni. Operācija ilga trīs stundas un noritēja bez sarežģījumiem. Traumatologi pielietoja maksimāli saudzējošu operācijas tehniku, lai samazinātu operācijas laiku un potenciālos riskus.
Savlaicīgi veikta operācija konkrētajam pacientam prognozēti ļāva ne tikai atgūt augšstilba funkcionalitāti, bet arī potenciāli mazināt astenizācijas (straujš svara zudums traumas izraisītā stresa un imobilizācijas rezultātā, kas galvenokārt izpaužas kā muskuļu masas zudums), trombožu, plaušu infekciju un sirds dekompensācijas riskus.
Arī operācijas un anestēzijas risks kardiovaskulārajai, elpošanas un neiroloģiskajai sistēmai bija ārkārtīgi augsts. Anestēzijas nodrošināšanā iesaistījās arī anesteziologs Roberts Leibuss, kurš nepilnu gadu strādā Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnikā, bet kura ilggadējā pieredze kardioanestezioloģijā bija noderīga, mazinot operācijas norises riskus. Šī operācija tika veikta reģionālajā anestēzijā, veicot mazu devu unilaterālo (vienas puses) spinālo anestēziju un n.femorālis perifēro bloku (ap nervu, kas inervē augšstilba reģionu un augšstilba kaulu, ultrasonogrāfijas kontrolē injicē medikamentus, kas nodrošina atsāpināšanu gan operācijas laikā, gan pēc tās, un to veic anesteziologs), nodrošinot pacientam stabilu sirds un asinsvadu sistēmas funkciju un esot visu operācijas norises laiku kontaktā ar pacientu, ar saglabātu elpošanas funkciju un izvairoties no vispārējās anestēzijas un mākslīgās plaušu ventilācijas.
Pēc operācijas pacientu ievietoja novērošanai Intensīvās terapijas nodaļā. Atbilstoši izvēlētajai anestēzijas metodei pacientam nebija nepieciešama papildu stipru atsāpinošo medikamentu ievade, kas bieži nepieciešama pēc tāda veida ķirurģiskām operācijām.
Pateicoties abu universitāšu slimnīcu ārstu kopīgai sadarbībai, tika panākts vislabākais risinājums un rezultāts sarežģītu un komplicētu veselības problēmu ārstēšanā un pacienta aprūpē.