PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augusi uzticība farmaceitiem, iedzīvotāji atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās

Doctus
Augusi uzticība farmaceitiem, iedzīvotāji atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās
Freepik
Ja 2021. gadā 82 % pētījuma respondentu atzīmēja, ka farmaceitiem uzticas, šogad šis skaitlis pieaudzis par 5 %, sasniedzot jau 87 %. Lielākā daļa respondentu – 57 % atbalsta aptiekās pieejamo pakalpojumu klāsta paplašināšanu. Šādus datus uzrāda Mana Aptieka & Apotheka jaunākie Veselības indeksa pētījuma rezultāti

Uzticība farmaceitam kā veselības aprūpes speciālistam augusi visās vecuma grupās, bet jo sevišķi iedzīvotāju grupā vecumā no 55 līdz 63 gadiem – ja 2021. gadā šajā grupā 14 % respondentu piekrita minētajam apgalvojumam, ka farmaceitu nozīme veselības aprūpē ir pieaugusi, tad šogad tā domā jau 40 % iedzīvotāju šajā vecuma grupā. Arī vecuma grupā 35-44 gadi uzticamība farmaceitiem šogad pieaugusi vairāk nekā divas reizes – no 14 % 2021. gadā līdz 38 % 2022. gadā.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem pēdējā gada laikā katrs ceturtais iedzīvotājs (25 %) aptieku klātienē ir apmeklējis vismaz 2-3 reizes, lai kaut ko iegādātos, konsultētos vai saņemtu kādu pakalpojumu, bet katrs piektais (22 %) uz aptieku devies pat 4-5 reizes. Tā kā katrs ceturtais aptaujātais (25 %), kuram ir hroniska saslimšana, atzina, ka pēdējā gada laikā ir saskāries ar situāciju, kad nepieciešamas zāles hroniskas slimības ārstēšanai, bet nav pieejama ārsta recepte, likumsakarīga ir iedzīvotāju vēlme pēc plašāka aptiekā pieejamo pakalpojumu klāsta: 57 % no visiem Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa pētījuma ietvaros aptaujātajiem iedzīvotājiem atbalsta pakalpojumu klāsta paplašināšanu aptiekās. Visbiežāk kā vēlamos aptiekās pieejamos pakalpojumus iedzīvotāji norādījuši šādas iespējas:

  • saņemt aptiekā zāles bez ārsta receptes definētās ārkārtas situācijās (59 %);
  • hroniskiem pacientiem ārkārtas situācijā pagarināt zāļu receptes (42 %);
  • zāļu fasēšana un iepakojumu dalīšana vienreizējās devās (24 %);
  • aptiekā veikt acu iekšējā spiediena mērīšanu (22 %);
  • saņemt optometrista konsultāciju briļļu izsniegšanai (20 %);
  • vakcinēties pret ērču encefalītu (20 %);
  • vakcinēties pret gripu (20 %).

Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, aptaujājot 1016 cilvēkus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījums veikts 2022. gada aprīlī – maijā.