PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asinsspiediena pašmonitorēšanas efekts grūtniecēm ar hronisku vai gestācijas hipertensiju

Doctus
Asinsspiediena pašmonitorēšanas efekts grūtniecēm ar hronisku vai gestācijas hipertensiju
Pixabay.com
Paaugstināta asinsspiediena pārvaldības kļūdas grūtniecības laikā ir viens no mātes mirstības iemesliem. Līdz šim nav noskaidrots, kā asinsspiediena pašmonitorēšana grūtniecības laikā uzlabo klīnisko iznākumu pašai grūtniecei un auglim.

Lai to noskaidrotu, tika veikts atklāts, nejaušināts klīniskais pētījums Anglijā, kurā iekļāva grūtnieces ar hronisku hipertensiju (līdz 37.grūtniecības nedēļai) un grūtnieces ar gestācijas hipertensiju (no 20.–37.grūtniecības nedēļai). Pētījuma dalībnieces pēc nejaušības principa tika iedalītas divās grupās – vai nu asinsspiediena pašmonitorēšanas grupā, izmantojot attālinātas uzraudzības sistēmu caur telemedicīnas rīkiem papildus standarta aprūpei (n = 430) vai tikai standarta aprūpes grupā (n =420). Standarta aprūpe nozīmēja asinsspiediena mērīšana, ko veic veselības aprūpes speciālists rutīnas grūtniecības novērošanas vizītēs. Primārais pētījuma iznākums bija veselības aprūpes speciālista mērītās atšķirības vidējā sistoliskajā asinsspiedienā starp nejaušināšanu un dzemdībām.

No dalībniecēm ar hronisku hipertensiju (n = 454; vidējais vecums 36 gadi, vidējais gestācijas laiks pētījuma sākumā 20 nedēļas) un gestācijas hipertensiju (n = 396; vidējais vecums 34 gadi, vidējais gestācijas laiks pētījuma sākumā 33 nedēļas), primārie pētījuma dati bija pieejami no 444 (97,8 %) un 377 (95,2 %) sievietēm, respektīvi. Hroniskās hipertensijas kohortā netika novērotas būtiskas atšķirības vidējā sistoliskā asinsspiediena rezultātā starp grupām (133,8 mmHg pašmonitorēšanas grupā un 133,6 mmHg ikdienas aprūpes grupā); pielāgotā vidējā atšķirība 0,03 mmHg [95 % TI -1,73–1,79]. Arī gestācijas hipertensijas grupā nozīmīgas atšķirības starp intervencēm neatrada (pielāgotā vidējā atšķirība -0,03 mmHg [95 % TI -2,29–2,24]). Pētījuma laikā tika novēroti astoņi nelabvēlīgi notikumi pašmonitorēšanas grupās (četri katrā) un trīs standarta aprūpes grupās.

Pētnieki secina, ka grūtniecēm ar hronisku vai gestācijas hipertensiju asinsspiediena monitorēšanas un uzraudzības mājās ar telemedicīnas palīdzību salīdzinājumā ar standarta aprūpi nedod klīniski nozīmīgu asinsspiediena kontroles ieguvumu.

Avots: Chappell LC, Tucker KL, Galal U, et al. Effect of Self-monitoring of Blood Pressure on Blood Pressure Control in Pregnant Individuals With Chronic or Gestational Hypertension: The BUMP 2 Randomized Clinical Trial. JAMA. 2022;327(17):1666–1678. doi:10.1001/jama.2022.4726