PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptaukošanās un bakteriālās vaginozes izplatība sievietēm pirms un pēc menopauzes

Doctus
Aptaukošanās un bakteriālās vaginozes izplatība sievietēm pirms un pēc menopauzes
Foto: Pixabay.com
Sievietes veselība lielā mērā atkarīga no uroģenitālā trakta mikrobiotas sastāva, bet nav skaidri definēti bioloģiskie faktori, kas ietekmē šā sastāva atšķirības katrai sievietei. Iepriekš veiktos pētījumos noskaidrots, ka glikogēna daudzums vagīnas lūmenā ir augstāks tām sievietēm, kam ir augstāks ķermeņa masas indekss (ĶMI). Tiek uzskatīts, ka uroģenitālā traktā esošais glikogēns ietekmē to, kāds mikrofloras sastāvs būs sievietes dzimumceļos.

Tāpēc šā pētījuma autori nolēma noskaidrot, vai ĶMI ir saistība ar bakteriālās vaginozes (pēc Amsela kritērijiem) esamību sievietei pēc menopauzes un pre–menopauzē. Tāpat tika izteikta hipotēze, ka paaugstināts glikozes līmenis asinīs varētu būt saistīts ar iepriekš noteiktu paaugstinātu vaginālo glikogēna līmeni. Tāpēc tika noskaidrots, vai glikolizētā hemoglobīna līmenis asinīs arī saistāms ar bakteriālo vaginozi.

Pētījuma ietvaros tika analizēti dati no Women’s Interagency HIV pētījuma, kur ar loģistiskās regresijas modeļu palīdzību noteica attiecības starp ĶMI, bakteriālo vaginozi un glikozi.

Sievietes ar ĶMI > 30 kg/m² (aptaukošanās) bija ar mazāku bakteriālās vaginozes rādītāju (daudzdimensiju koriģētā izredžu attiecība (OR) 0,87 (0,79–0,97), p = 0,009) salīdzinot ar references grupu (ĶMI 18,5–24,9). Tika novērots ievērojami mazāks rādītājs bakteriālās vaginozes gadījumos sievietēm pēc menopauzes un ar aptaukošanos, bet ne pirms menopauzes un ar aptaukošanos. HIV pozitīvām sievietēm ar aptaukošanos arī netika novērota sakarība starp menopauzi un bakteriālo vaginozi.

Sievietes pre-menopauzē ar augstāku glikētā hemoglobīna līmeni ( ≥6,5 %) bija ar ievērojami zemāku bakteriālās vaginozes rādītāju (daudzdimensiju koriģētā OR 0,66 (0,49–0,91), p = 0,010) nekā  sievietes pre-menopauzē ar normālu glikētā hemoglobīna līmeni asinīs ( < 5,7 %). Šādas atšķirības netika novērotas sieviešu vidū pēc menopauzes.

Šie pētījuma rezultāti norāda uz inversu saistību starp ĶMI un bakteriālo vaginozi sievietēm pēc menopauzes un glikēto hemoglobīnu un bakteriālo vaginozi sievietēm pre-menopauzē. Nepieciešams turpināt pētījums, lai apstiprinātu šo saistību citos kohortas pētījumos dažādās reproduktīvā vecuma stadijās, lai identificētu patofizioloģiskos mehānismus atklātajām asociācijām.

Avots: Daubert E, Weber KM, French AL, Seidman D, Michel K, Gustafson D, Murphy K, Muzny CA, Alcaide M, Sheth A, Adimora AA, Spear GT. Obesity is associated with lower bacterial vaginosis prevalence in menopausal but not pre-menopausal women in a retrospective analysis of the Women's Interagency HIV Study. PLoS One. 2021 Mar 8;16(3):e0248136. doi: 10.1371/journal.pone.0248136. PMID: 33684141.