Zāļu valsts aģentūra aicina piesardzīgi lietot zāles, uzturoties saulē
ZVA papildus vērš uzmanību, ka arī tajos gadījumos, kad zāļu lietošanas instrukcijā nav brīdinājuma par gaismjutību, šo risku zālēm izslēgt pilnībā nevar, jo zāļu izpēte turpinās visu zāļu mūžu. Dažas blaknes var atklāties tikai tad, kad zāles sāk lietot plašs pacientu loks.
Jāņem vērā, ka zāles pašas par sevi nevar izraisīt gaismjutības reakciju. Tā var rasties, tikai zālēm mijiedarbojoties ar saules gaismas stariem.
Gaismjutība jeb fotosensitivitāte var izpauzties ar ādas izsitumiem un iekaisumu vai smagākos gadījumos - apdegumu. Tie parādās uz sejas, kakla, rokām, apakšstilbiem, arī uz muguras un citās vietās, kur lietotas, piemēram, kādas pretsāpju ziedes.
Fototoksiska reakcija rodas tikai vietās, kas bijušas pakļautas tiešiem UV stariem un izpaužas ar ādas apsārtumu vai ādas apdegumu, pūšļiem un čūlām, kas var parādīties ilgākā vai īsākā laikposmā pēc gaismas un zāļu mijiedarbības.
Savukārt fotoalerģiska ādas reakcija var izpausties ķermeņa vietās, kas nav tieši pakļautas UV stariem. Tā izpaužas ar ekzēmu, ādas niezi, izsitumiem, kas visbiežāk parādās ne ātrāk par 24 - 72 stundām pēc gaismas un medikamenta mijiedarbības. ZVA vērš uzmanību, ka šobrīd pacientiem ir radīta iespēja par sev novērotām blaknēm ziņot Zāļu valsts aģentūrai. Plašāka informācija pieejama www.zva.gov.lv/pacienta-zinojums.