PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijā pirmo reizi konstatēta saslimšana ar filariozi

Latvijas Infektoloģijas centrs
Latvijā pirmo reizi konstatēta saslimšana ar filariozi
Valsts aģentūrā „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) šogad reģistrēti divi vietējas izcelsmes filariozes gadījumi. Ar parazitāro slimību, kas raksturīgas tropu un subtropu klimatiskajai joslai, līdz šim Latvijā nav bijis neviens saslimšanas gadījums.

LIC speciālisti noskaidrojuši, ka abos gadījumos saslimšanu izraisījis parazīts - apaļtārps Dirofilaria repens. Dirofilaria repens ir sastopama filārija, kas parasti izraisa saslimšanu dzīvniekiem, savvaļas un mājas plēsējiem (suņiem, kaķiem, lapsām u.c.) Dirofilāriju kāpurus pārnes odi un tie attīstās dzīvnieku vai cilvēka audos. Pieauguša tārpa garums ir 25 līdz 30 cm, diametrs -2-3 milimetri. Cilvēku inficēšanās notiek reti, taču pēdējos gados pasaulē reģistrēto gadījumu skaits pieaug, ko daļēji var skaidrot ar klimata izmaiņām. Dirofilariāze cilvēkiem parasti izpaužas ar sāpīgu sabiezējumu zemādas audos, kuru lokalizācija varētu mainīties atbilstoši tārpa migrācijai zem ādas. Bojājumu biežākās lokalizācijas ir seja, augšdelmi, krūšu kurvis, vēdera priekšējā siena, augšstilbi un vīriešu dzimumorgāni. Profilaksē līdzīgi kā citu filariožu gadījumos būtiska ir izsargāšanās no odu kodumiem.

Latvijā līdz šim nav bijis neviena ievestā filariozes gadījuma, tāpat līdz šim nav notikusi saslimšana ar šo infekciju tepat uz vietas Latvijā. Parasti šī slimība visbiežāk sastopama Vidusjūras zemēs un Zem-Sahāras Āfrikā. Ja cilvēkam pēc ceļojuma uz šās infekcijas skartajām teritorijām parādās klīniskie simptomi - drudzis, caureja, dzelte, izsitumi – noteikti jāgriežas pie ārsta.

Pasākumi aizsardzībai pret odu kodumiem:

  • Uzturoties ārpus telpām, jāvalkā blūze ar garām piedurknēm, garās bikses, vēlams, no biezāka auduma, un jālieto odu atbaidītāji – repelenti, precīzi sekojot to instrukcijām, un nepārsniedzot lietošanas daudzumu.
  • Ieteicams izmantot arī citus aizsardzības līdzekļus – moskītu tīklus vai aizsegus logiem un durvīm, pretodu spirāles vai citus aromātiskus odu atbaidīšanas līdzekļus, kas aizkavē to ielidošanu un uzturēšanos telpās vai teltīs.
  • Nepieciešams izvairīties no uzturēšanās ārpus telpām rītausmas un krēslas stundās vakaros, kad odu daudzums ir vislielākais.