Divu Austrumu slimnīcas anestezioloģu pētnieciskie darbi – starp desmit labākajiem Eiropā
Viņu zinātniskie darbi šogad iekļauti labāko desmitniekā pirms Eiropas Anesteziologu kongresa rīkotajā konkursā par „Maquet” stipendijām, kurā ik gadu piedalās vairāki tūkstoši pretendentu no dažādām pasaules valstīm.
Abas anestezioloģes ieguvušas stipendiju dalībai Eiropas Anesteziologu kongresā, kas šogad no 3. līdz 5. jūnijam norisināsies Ženēvā, Šveicē. Tas ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem ikgadējiem anesteziologu kongresiem pasaulē, kurā piedalīties un prezentēt savu zinātnisko darbu ir liels pagodinājums. Eiropas Anesteziologu kongresā piedalās ne tikai Eiropas, bet arī citu pasaules valstu vadošie anesteziologi. Iegūtā stipendija pilnībā sedz gan dalības maksu kongresā, gan uzturēšanās izmaksas.
Abas Austrumu slimnīcas anestezioloģes pašlaik ir Rīgas Stradiņa universitātes doktorantes, un konkursā atzinību guvušie zinātniskie darbi tiek izstrādāti Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnikā, sadarbojoties arī ar citu Austrumu slimnīcas struktūrvienību pieredzējušākajiem ārstiem. Konkursam dakteres bija iesūtījušas pirmos savu pētniecisko darbu rezultātus, ko viņām būs iespēja prezentēt arī Eiropas Anesteziologu kongresā.
Karina Drizlionoka-Gorovenko pētnieciskā darba ietvaros meklē ģenētiskos faktorus, kuri pacientiem pēc audu lēvera pārstādīšanas var veicināt asins recēšanas pastiprināšanos un tai sekojošu trombozes veidošanos, kas noved pie pārstādītā audu lēvera bojāejas.
„Kopā ar Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīnikas un Mikroķirurģijas centra, kā arī Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centra speciālistiem paveikts tiešām milzīgs darbs, un man ir liels gandarījums, ka esam guvuši atzinību Eiropas līmenī,” saka daktere Drizlionoka-Gorovenko.
Savukārt daktere Sniedze Mūrniece izstrādā darbu par līdz šim pasaulē maz pētītu tēmu – skābekļa piesātinājuma izmaiņām galvas smadzenēs pacientiem mugurkaula operāciju laikā un to ietekmi uz pacienta atveseļošanos. „Skābekļa piesātinājumu galvas smadzenēs operācijas laikā ir iespējams monitorēt ar speciālu ierīci, ko ikdienas praksē neizmantojam. Skābekļa piesātinājumu smadzenēs var ietekmēt ļoti daudz faktoru, un vajadzības gadījumā operācijas laikā to var uzlabot. Mana darba mērķis ir izpētīt, kā un vai mainās skābekļa piesātinājums smadzenēs operācijas laikā un vai tas ietekmē pēcoperācijas periodu, proti, vai skābekļa daudzuma samazināšanās var būt cēlonis izziņas un domāšanas traucējumiem, kā arī citām pēcoperācijas komplikācijām. Domāju, ka, monitorējot un regulējot skābekļa piesātinājumu galvas smadzenēs, iespējams uzlabot operāciju rezultātus,” stāsta Mūrniece.
Lepojamies ar Austrumu slimnīcas Anestezioloģijas klīniku, jo tas, ka Eiropas mēroga konkursā uzvarējuši veseli divi klīnikas speciālistu pētnieciskie darbi, nenoliedzami norāda uz augstu līmeni.
Pētnieciskie darbi:
* K.Drizlionoka-Gorovenko, J. Stepanovs, A.Ozoliņa, L. Ņikitina- Zaķe, B. Mamaja. " Does inherited thrombophilia contributes thrombosis in microvascular free flap surgery: a pilot study" ( Vai iedzimta trombofīlija sekmē trombozes attīstību mikrovaskulārajā brīvo lēveru ķirurģijā);
*S.Mūrniece, J. Stepanovs, A. Skudre, I. Vanags, B. Mamaja "Cerebral oxygen saturation monitoring during spinal neurosurgery in prone position using near infrared spectroscopy" (Galvas smadzeņu skābekļa piesātinājuma monitorēšana mugurkaula ķirurģijas pacientiem operācijās vēdera guļas pozīcijā, pielietojot infrasarkano spektroskopiju).