PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Uzticēšanās trauslā līnija

Doctus
Uzticēšanās trauslā līnija
Neviennozīmīgas diskusijas šomēnes uzjundīja Dienas rakstu sērija par Krimināllikuma 161. pantu. Vai ārstam vajadzētu uzlikt papildu pienākumu ziņot policijai, ja pie viņa pēc palīdzības vēršas nepilngadīga māmiņa? Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) jau solās ārstniecības ies tādēm izsūtīt vēstuli, kurā lūgs ziņot ārstus par prettiesiskām darbībām pret nepilngadīgajiem, tostarp, ja 16 gadus vecumu nesasniegusi meitene gaida bērnu. Vai sabiedrībai šķiet normāli tas, kas ir sodāms ar krimināllikumu? Proti, ja pieaudzis vīrietis stājas seksuālās attiecībās ar nepilngadīgo – jautā VBTAI. Tā nolēmusi rosināt grozījumus Ārstniecības likumā un Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā. Jau tagad mediķi ziņo par gadījumiem, kad ir aizdomas ar vardarbību... Bet ne pārējās situācijās, kad, kā atzīst ginekologi, „meitenes atnāk pie ārsta kopā ar puisi un vecākiem, vai pašas ir vēlējušās šīs attiecības...”

Visā rakstu sērijā, mēģinot radīt sensāciju, - redz, kā kārtējais likums nestrādā praksē - žēl, bet netiek runāts par cēloņiem (piemēram, kas notiek ar daudz aprunāto, no skolu programmām svītroto veselības mācību?), tā vietā tiek meklēts ērts ziņotājs. Netiek uzdots arī jautājums: kas tad ir ārs ta pienākums? Būt tiesībsargam vai tomēr uzticības personai - pusaudzei, kura nobijusies atnākusi pie ārsta, lai, iespējams, pirmajam pastāstītu par savu problēmu? Ar likuma asajām šķērēm efekta vietā var iegūt arī defektu.

Medicīnā uzticēšanās līnija ir ļoti smalka un trausla. Šomēnes Doctus raksta par to, ko noklusē pacienti. Protams, šad un tad viņi kaut ko noklusē, un ir interesanti uzzināt kolēģu pieredzi. Taču galvenā doma, ko visi iztaujātie uzsver - ārsts nav ne soģis, ne mācītājs, drīzāk aizstāvis, tāpēc ir svarīgi saprast pacientu un panākt viņam pretī.

Arī visās profesijas mundiera spodrināšanas akcijās - vai tā ir Meklējam sirdsmāsiņu vai Mans aptiekārs - sevi pierāda vienkāršais stāsts par uzticēšanos. Un to nopelna ne tikai ar profesionālajām zināšanām, bet arī attieksmi, cilvēcību, empātiju...