Jauna ķirurģijas klīnika ar stacionāru Rīgas centrā
Klīnikā palīdzību var saņemt modernā operāciju zālē un pēc manipulācijas uzturēties mājīgi iekārtotā dienas stacionārā. Lai varētu novērtēt atšķirības, ko salīdzinājumā ar citām ārstniecības iestādēm piedāvā šī klīnika, uz sarunu aicinājām divus klīnikas ārstus – Dr. habil. med. Igoru Aksiku un dr. Edmundu Kārkliņu.
Ar ko jūsu klīnika atšķiras no citām Rīgas klīnikām?
Dr. E. Kārkliņš: Manuprāt, klīnikas DiaMed veiksmes atslēga ir mājīgi iekārtotās telpas apvienojumā ar moderni aprīkotu operāciju zāli un ļoti profesionāliem un pieredzējušiem darbiniekiem. Diagnostika veiksmīgi sasaistīta ar ārstēšanu, ir laba saikne starp ārstu diagnostu un ķirurgu, ārstu, kas veic ārstnieciskās manipulācijas, un tas ir ļoti būtiski, lai pakalpojums būtu kvalitatīvs. Pacientam nav jāgaida garās rindās un jāstaigā no vienas iestādes uz citu, viss ir vienuviet.
Dr. habil. med. I. Aksiks: Mēs varbūt neesam īpaši labāki par citām klīnikām, bet atšķiramies ar to, ka atrodamies 1. slimnīcas teritorijā. Mums ir līgums ar 1. slimnīcas anesteziologiem, un, ja rodas kādas problēmas, pacientu varam pārvest uz 1. slimnīcas reanimācijas nodaļu. Mūsu mērķis nav plašas, radikālas operācijas, pēc kurām nepieciešama reanimācijas vai intensīvās terapijas nodaļa, bet, tā kā ārstniecības procesā var gadīties visādi, mēs esam droši, ka nepieciešamības gadījumā pacientam varēs palīdzēt operatīvi.
Novērtējiet jauno operāciju zāli salīdzinājumā ar citām Latvijas (un varbūt Eiropas) operāciju zālēm!
Dr. E. Kārkliņš: Operāciju zāle pilnībā atbilst Eiropas Savienības standartiem, zāles aprīkojums Berlīnē, Cīrihē vai citā Eiropas pilsētā būs līdzīgs mūsējam. Operāciju zāle ir ērta darbam gan ķirurgam, gan pārējam personālam, turklāt arī kvalitatīva un droša pacientam. Operāciju zālē varam veikt operācijas, kam ir augstas tehnoloģiskās prasības, piemēram, ir rentgenķirurģijas kontroles, neirokontroles iekārtas, mikroskops mazinvazīvām operācijām mikrotehnikā.
Dr. habil. med. I. Aksiks: Operāciju zālē ir jauna un mūsdienīga aparatūra: mikroskops, mobilais rentgena aparāts, anestezioloģijas aparāts. Operācijas gaitai varam sekot monitoros. Drīzumā varēsim operēt datortomogrāfa kontrolē. Mēs esam labi arī ar to, ka vienlaikus klīnikā varam uzņemt četrus pacientus, par kuriem gādā viena aprūpes māsa, nevienā intensīvās aprūpes nodaļā nav tā, ka ir viena māsa uz četriem pacientiem. Pacienti jūtas ļoti ērti, un labam ār-stēšanas iznākumam tas ir ļoti svarīgi. Priekšrocība ir arī tā, ka operāciju zāle ir blakus palātām, pacientu ar gultu pieved pie operāciju galda, pēc tam aizved atpakaļ uz palātu. Nav traumējošu pārvešanu, pārcelšanu.
Kādas manipulācijas plānotas šajā operāciju zālē? Kāda ir klīnikas specializācija?
Dr. E. Kārkliņš: Jaunajā operāciju zālē iespējams plašs manipulāciju spektrs pacientiem ar mugurkaula problēmām. Mēs specializējamies muguras sāpju ārstēšanā, izvēloties mazinvazīvas procedūras, piemēram, mazinvazīvas atsāpinošas blokādes, radiofrekvences destrukciju, tā ir mazinvazīva, bet ļoti iedarbīga metode atsevišķu muguras sāpju veidu gadījumā. Varam veikt starpskriemeļu diska trūču operācijas, nervu saknīšu atbrīvošanu no saspieduma, astes kaula operācijas, radiofrekvences atsāpināšanas operācijas (mazinvazīva procedūra), vertebroplasijas operācijas, pēc kurām pacients nākamajā dienā var iet mājās. Uz operācijām nav jāgaida garās rindās.
Dr. habil. med. I. Aksiks: Mūsu galvenais mērķis nav plašas operācijas, mēs orientējamies uz mazinvazīvām procedūrām, īslaicīgām un efektīvām procedūrām. Efekts ir tūlītējs. Ar to mēs vēlamies atšķirties no citiem, mūsu mērķis nav tikai griezt. Daudzi pacienti nevēlas operācijas, tās ir pēdējais, ko pacients vēlas. Mēs varam piedāvāt procedūras, kas ir mazinvazīvas un pacientam draudzīgākas. Mēs gribam ieviest metodes, ko izmanto ārzemēs, piemēram, implantsesijas, tiesa, elektrods ir dārgs un valsts to neapmaksā, bet, ja pacients ir gatavs maksāt, mēs esam mācījušies šo procedūru veikt un varam realizēt. Arī ikdienas klīniskajā praksē plānojam ieviest jaunās metodes, ko izmanto ārzemēs.
Dr. E. Kārkliņš: Esam apguvuši daudzas jaunas un efektīvas metodes, jautājums ir par to ieviešanu. Piemēram, radiofrekvences denervācija nav jauna metode, bet Latvijā līdz šim nav plaši izmantota, bet tā varētu būt ļoti laba procedūra muguras sāpju ārstēšanā, jo ir mazinvazīva, salīdzinoši lēta, tā bieži varētu aizstāt operācijas, kas ir plašākas, riskantākas un kam pēcoperācijas periods ir ilgāks.
Dr. habil. med. I. Aksiks: Šobrīd biežākās pacientu sūdzības, ko risinām, ir muguras sāpes un nervu sāpes. Vairāk esam pievērsušies muguras sāpēm, bet varam veikt arī artroskopiskas operācijas. Tiek plānotas arī perifēro asinsvadu operācijas - invazīvā radioloģija. Ja nepieciešams, varam veikt arī nekomplicētas audzēja izdalīšanas operācijas, pēc kurām nav nepieciešama reanimācijas un intensīvās terapijas nodaļa.
Jūs abi strādājat dažādās ārstniecības iestādēs, arī valsts slimnīcā. Kāda ir atšķirība starp darbu privātā klīnikā un valsts slimnīcā?
Dr. habil. med. I. Aksiks: Privātā klīnikā pozitīvi ir tas, ka paši varam izlemt, kāda manipulācija būtu vislabākā konkrētajam pacientam. Apspriežamies ar kolēģiem un pieņemam lēmumu, kādu operāciju veiksim. Daudz vieglāk ir ieviest jaunas ārstēšanas metodes, nav tāda birokrātiskā sloga kā valsts slimnīcā.
Kādi pacienti apmeklē jūsu klīniku? Cik maksātspējīgam jābūt pacientam, lai ārstētos šajā klīnikā?
Dr. E. Kārkliņš: Pie mums nāk dažādi pacienti, ne tikai darbaspējīgie un maksātspējīgie, nav tā, ka iestāde paredzēta tikai bagātiem pacientiem, jo kontingents ir dažāds. Konsultācijas cena ir demokrātiska. Mēs katram pacientam izvēlamies optimālu ārstēšanas plānu, kas atbilst pacienta vajadzībām un iespējām. Daudzas no operācijām un manipulācijām ir maksas pakalpojums visā Latvijā, pie mums šo operāciju izmaksas ir mazākas nekā lielajās klīnikās. Īsais uzturēšanās laiks stacionārā ceļ kvalitāti un samazina izmaksas.
Dr. habil. med. I. Aksiks: Mūsu cenas, salīdzinot ar citām privātajām klīnikām, ir draudzīgas. Pagaidām diemžēl valsts mūsu pakalpojumus neapmaksā, lai gan mēs pakalpojumu varētu sniegt lētāk nekā valsts slimnīcas. Ārstēšanas plānu varam piemērot arī pacienta finansiālajām iespējām. Ja pacients nevar atļauties operāciju, varam veikt citas procedūras, kas var būtiski uzlabot pacienta stāvokli un ir ievērojami lētākas.
Kas būtu jāzina ģimenes ārstam, pirms viņš savam pacientam iesaka doties uz konsultāciju jūsu klīnikā?
Dr. habil. med. I. Aksiks: Mēs vēlamies ģimenes ārstus izglītot, rīkojot regulāras konferences par jaunākajām ārstēšanas un diagnostikas metodēm. Ģimenes ārstam ir jāzina, ka mūsdienās muguras sāpju un nervu sāpju gadījumā galvenā ārstēšanas metode nav ķirurģija, arvien biežāk priekšroka tiek dota mazinvazīvām procedūrām. Ģimenes ārstam jāzina par dažādām ārstēšanas iespējām, lai pacientam norādītu pareizo ceļu, kur vērsties pēc palīdzības.
Dr. E. Kārkliņš: Mūsu klīnikā pacientam garantējam kvalitatīvu konsultāciju, piemērotus diagnostikas veidus un individualizētas ārstēšanas metodes, izstrādājam attiecīgu ārstēšanas plānu - no mazinvazīvām procedūrām līdz plašām operācijām, ja tādas nepieciešamas. Viss notiek vienā klīnikā, vienkopus. Būtiski ir pacientu vispirms nosūtīt uz konsultāciju pie speciālista, pēc tam speciālists izvēlēsies nepieciešamos diagnostikas veidus un piemērotāko ārstēšanas metodi.