PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Iztikt var! Ģimenes ārste Dundagā

D. Ričika
Iztikt var! Ģimenes ārste Dundagā
Žurnālam Doctus ir jauka tradīcija — jau vairāk nekā 10 gadu garumā dodamies ciemos uz Latvijas slimnīcām un ģimenes ārstu praksēm. Izstaigājam nodaļas, izrunājamies ar satiktajiem ārstiem. Šoreiz ceļš ved uz Kurzemi, izmetot līkumu cauri Zemgalei, pilsētai Slocenes upes krastos. Maršruts: Tukums—Dundaga—Kolka—Ventspils—Talsi. Trīs dienās redzētais un emocijas spēlējas kā melnbalti taustiņi. Skrējiens, dežurējot vairākās slimnīcās, un gaisma darba kabinetā līdz vēlai naktij. Pacietība un neticība,ka dzīve ies uz augšu. Piekusums un silts smaids.

Daktere Asja Felta  pie sava Dainu skapja jeb pacientu kartītēm Daktere Asja Felta  pie sava Dainu skapja jeb pacientu kartītēm
Daktere Asja Felta pie sava Dainu skapja jeb pacientu kartītēm
Pusčetros jau sāk krēslot, bet ģimenes ārstes ASJA FELTAS praksi atrodam viegli. Pašā Dundagas centrā pagasta ēkas pirmo stāvu apdzīvo divas ģimenes ārstes, otrajā stāvā izvietojies Dundagas veselības centrs ar sociālajām gultām. Pirms mūsu ierašanās daktere Felta paguvusi aizskriet mājas vizītē. "Daudz vizīšu nav, divas trīs nedēļā. Laucinieki ir pacietīgi - ja vizīte, zinu, ka tiešām ir ziepes."

Lauciniekam bail no sociālā ceļojuma uz Rīgu

Dakteres Feltas aprūpē ir aptuveni 1800 pacientu, vidējais pacients ir vecumā pēc 60 gadiem. "Jaunie jau nāk tad, kad ir kāda akūta slimība vai trauma. Parādās un pazūd. Manējie ir vecie pacienti ar hroniskām slimībām." Bērnu praksē maz, jo otrai Dundagas ģimenes ārstei Dr. Guntai Skujiņai ir arī pediatra sertifikāts. "Ja pēc piecu gadu vecuma kāds ļoti grib, tad ņemu. Beigās jau viņš tāds pats liels cilvēks izaug," - tā daktere Felta. Dundagā bērni dzimstot, pēdējos gados - tāds kā ratiņbums, gar logu tik pabrauc...

"Daudz pacientu ir ar onkoloģiskām vainām (krūts vēzis, plaušu vēzis, dzemdes kakla, olnīcu vēzis), arī kardioloģiskām un endokrinoloģiskām. Skrīnings ir laba lieta, taču vēža gadījumā reizēm ir tā, ka pacients nav neko jutis, līdz nav varējis norīt ēdienu. Kad diagnosticē, izrādās - vēlīna stadija," stāsta daktere Felta. Viņa savā praksē piedāvā visus valsts apmaksātos sijājošās diagnostikas izmeklējumus, izņemot onkocitoloģiju - pacientes viņa sūta pie ginekologa. Sadarbību ar speciālistiem daktere Felta raksturo kā labu - ja vien pacients var nokļūt pie speciālista. "Ar Stradiņa slimnīcu ir laba sadarbība, uz Talsiem brauc labs urologs Atis Karulis. Pie okulista pacienti netiek, pie neirologa pusotru mēnesi jāgaida. Darbspēju ekspertīzes ārstukomisija pacientu neskatās, ja ik mēnesi nav bijusi speciālista vizīte. Bet kā lai pacients to izdara, ja nevar pierakstīties pie speciālista?! Tā ir balansēšana uz formalitātēm!"

Tā ir viena puse, otra - pacienti paši nelabprāt dodas pie speciālistiem. "Kad saku - vajadzētu aizbraukt uz Rīgu, uztaisīt veloergometriju vai ehokardiogrāfiju, daudzi atbild: neesmu bijis Rīgā, nē, nebraukšu. Es pat varu sarunāt vizīti pie speciālista, bet viņš tik un tā neaizbrauks. Viņam nav dūšas. Bail no sociālā ceļojuma. Nav atbalsta personāla. Tā nav tikai vecajiem un nabagajiem, vispār laucinieks nelabprāt brauc uz Rīgu. Ja ir bērni, kas viņus riktē, tad - jā, brauc."

Dr. Asja Felta šķirsta pierakstu grāmatu: “Uz rītdienu vēl var pierakstīties. Rīt beigšu darbu ātrāk un braukšu uz izrādi Divpadsmit krēsli.” Dr. Asja Felta šķirsta pierakstu grāmatu: “Uz rītdienu vēl var pierakstīties. Rīt beigšu darbu ātrāk un braukšu uz izrādi Divpadsmit krēsli.”
Dr. Asja Felta šķirsta pierakstu grāmatu: “Uz rītdienu vēl var pierakstīties. Rīt beigšu darbu ātrāk un braukšu uz izrādi Divpadsmit krēsli.”
Nevis slinki, bet neuzņēmīgi

"Cilvēkiem nav darbavietu," nopūšas daktere Felta. "Dundagā ir veikals, skola, bērnudārzs... Vienīgā darbavieta ir zivju cehs Kolkā vai Ģipkā. Darba apstākļi nav nekādi dižie, bet ko nu žēlosies, vismaz ir darbs."

Viņa spriež: laukos cilvēks nav slinks, bet nav uzņēmīgs. Ārzemēs strādā melnu muti no rīta līdz vakaram, jo ir kāds, kas liek strādāt. Šeit nav darbavietu, un cilvēks gaida, kad viņam kāds kaut ko atnesīs, iedrošinās. Te pašam būtu jāizdomā, bet to viņi nevar. "Es nezinu, vai es arī varētu ļoti izdomāt, ko laukos darīt: tamborēt, adīt vai kūkas cept?! Pircēju jau ir maz..."

Taču daktere neļaujas pesimismam. Dundagā ir pils, kultūras nams, tautas teātris, koris, ansamblis, mūzikas un mākslas skola. Bērniem vide ir droša. "Nav jau bēdu ieleja, kaut nabadzība ir graujoša. Ja jāizraksta trīs četri medikamenti cilvēkam, kas ir vienīgais apgādnieks ģimenē un viņam aug vairāki bērneļi, tad jāskatās, ko viņš varēs nopirkt. Ja var atļauties paņemt darbnespējas lapu, tad iedodu to un saku: dzer tēju un atpūties. Desmit dienās, dzerot tēju, slimība pāriet. Tā nav pamata ārstēšanas metode, bet reizēm laukos tā notiek," daktere ir atklāta.

Procedūru kabinets. Var uztaisīt kardiogrammu, otrdienās daktere Felta ar māsiņu darbu sāk jau septiņos no rīta. Līdz pusdeviņiem jāpagūst paņemt pacientu analīzes, tad klāt Talsu slimnīcas laboratorijas auto Procedūru kabinets. Var uztaisīt kardiogrammu, otrdienās daktere Felta ar māsiņu darbu sāk jau septiņos no rīta. Līdz pusdeviņiem jāpagūst paņemt pacientu analīzes, tad klāt Talsu slimnīcas laboratorijas auto
Procedūru kabinets. Var uztaisīt kardiogrammu, otrdienās daktere Felta ar māsiņu darbu sāk jau septiņos no rīta. Līdz pusdeviņiem jāpagūst paņemt pacientu analīzes, tad klāt Talsu slimnīcas laboratorijas auto

2015. gada apņemšanās

"Ui, man ir apņemšanās, liela apņemšanās!" smejas daktere. "Man taču prakse jāpalaiž uz e-veselību. Esmu to atlikusi līdz pēdējam brīdim. Biju domājusi, ka vasarā būs vairāk laika, jo pacientu mazāk, taču pati kļuvu par pacienti un nekas man nesanāca... Neesmu piedzimusi ar datoru, izdomāju allaž visādas atrunas, taču saprotu - jāķeras vien klāt." Līdz šim ambulatoro pacientu talonu informāciju par nelielu samaksu savadīt palīdzējusi Dundagas veselības centra statistiķe. Kolēģei dakterei Skujiņai esot advancēta māsiņa, kas palīdz darbā ar datorprogrammu. "Gan jau jaunais veselības ministrs mūs piespiedīs strādāt ar datoru," joko daktere Felta. Jaunajam ministram viņa novēl izturību izpildīt apsolījumus. "Bet... viņš ir strādājis privātajā struktūrā, kur ir skaldi un valdi princips, kas valsts sistēmā neiet cauri. Varbūt viņa vēlmes ir labas, bet pacietības un diplomātijas var pietrūkt. Varbūt viņš dos mums lielo naudas maisu?... Nedomāju, ka ministrs daudz izšķir, viņš vairāk ir figūra uz skatuves, lielāka nozīme ir ierēdņiem un vadītājiem ministrijas institūcijās."

 

                                                                                                                                           Foto: Anda Valtere

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2015. gada janvāra numurā