PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

E–cigaretes. Cīņa ar atkarību vai modes tendence?

E. Kostjukeviča, I. Tolmane
E–cigaretes. Cīņa ar atkarību vai modes tendence?
Pixabay
Rakstā demonstrēti divi klīniskie gadījumi: jaunu vīriešu slimības stāsti ar kopīgām un atšķirīgām iezīmēm. Abi atspoguļo šā gadsimta pēdējās desmitgades aktuālo un joprojām maz izpētīto kaitīgā ieraduma problēmu. Nobeigumā diskusija, kas varētu rosināt jautājumus un plašāku pētniecību šajā jomā.

Pirmais klīniskais gadījums

2019. gada rudenī 25 gadus vecs vīrietis vēršas pēc medicīniskās palīdzības SIA RAKUS Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC). Vīrietim aptuveni trīs nedēļas gaišas fēces un divas nedēļas tumšs urīns. Ambulatori bija nodevis asins analīzes: AlAT 322 V/l (norma 8—41 V/l), izteikti paaugstināts AsAT 1000 V/l (norma 8—40 V/l), neizmainīts kopējā bilirubīna un tā frakciju līmenis, negatīvas IgM antivielas pret A hepatīta vīrusu un viegli paaugstināts C reaktīvais olbaltums — 10 mg/l (norma zem 0,5 mg/l).

Pacients fiziski aktīvs, strādā ekonomikas sfērā, augstākā izglītība. Bērnībā pārslimojis plaušu tuberkulozi, hroniskas slimības noliedz. Alkoholu lieto reti, 1—2 alus glāzes reizi vai divas mēnesī. No aptuveni 16 gadu vecuma smēķē, vidēji 20 cigaretes dienā. Divus mēnešus pirms hospitalizācijas atmetis cigarešu lietošanu, aizstājot tās ar elektroniskās ierīces IQOS lietošanu. Intravenozi ievadāmo narkotiku lietošanu noliedz, kā arī pastāvīgi nelietojot medikamentus vai uztura bagātinātājus.

Apskates brīdī pacientam sūdzības par nespēku, muskuļu vājumu un nelielām galvassāpēm. Stacionārā tiek veikta ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem, kur vizualizēta aknu hemangioma 6 mm, citi orgāni bez redzamas patoloģijas. Atkārtojot asins analīzes, papildus nosaka elektrolītus (N), nieru funkcijas rādītājus (N), kreatīnfosfokināzi (KFK) — 35 062 V/l (norma vīriešiem < 190, sievietēm < 170 V/l), troponīnu T (N), antivielas pret HIV 1/2 un HIV 1 antigēnu (negatīvs), HbsAg (negatīvs), anti–HCV (negatīvs), protrombīnu (N), urīna un fēču analīzes (N).

Pēc dezintoksikācijas terapijas rādītāji dinamikā uzlabojas: AlAT 339 → 267 V/l, AsAT 982 → 498 V/l, GGT, sārmainā fosfatāze un bilirubīns (N), kas norāda uz to, ka aknu bojājumam nav holestātiskas ģenēzes. Aknu sintezējošā funkcija nebija traucēta. Bija paaugstināts CK–MB — 378,6 V/l (norma 0–25 V/l) pie neizmanīta augsti jutīgā troponīna T līmeņa 5,19 ng/l (norma 0—14 ng/l), mazinās KFK 35 062 → 20 111 V/l.

Asins analīžu rezultāti norāda uz akūtu aknu šūnu bojājumu ar saglabātu aknu funkciju un izteiktu muskuļu bojājumu, iespējams, toksiskas ģenēzes. Lai izslēgtu citas iespējamās patoloģijas, tika paņemtas papildu analīzes — ceruloplazmīns asins serumā, kas bija normas robežās — 0,247 g/l (norma vīriešiem 0,15—0,30 g/l). Izvirzītās darba diagnozes (akūts toksisks hepatīts, iespējams, elektroniskās ierīces inducēts, ar toksisku muskuļu bojājumu) pamatā bija akūti izmainītie aknu bojājuma rādītāji un pacienta anamnēzes dati, ņemot vērā negatīvo seroloģiju uz vīrushepatītiem un marķieru rezultātus uz citām aknu slimībām.

Elektroniskās ierīces lietošanu pacients pārtrauca stacionārā un pēc izrakstīšanās neturpināja. Sūdzības izzuda. Ambulatori atkārtojot asins analīzes, iepriekš noteiktie rādītāji bija normas robežās. Pacients atmeta smēķēšanu vispār.

Otrais klīniskais gadījums

2019. gada decembrī 18 gadus vecs vīrietis izsauca Neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo novērojis ādas un sklēru dzelti, jau nedēļu ir slikta dūša, epizodiska vemšana un tumšas krāsas urīns. Pacients nogādāts Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā, kur paņemtas asins analīzes un veikta ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem.

Asins analīzēs: AlAT 2738 V/l, AsAT 1437 V/l, kopējais bilirubīns 166 µmol/l, sārmainā fosfatāze 255 V/l. Ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem — bez akūtas patoloģijas. Ar aizdomām par akūtu vīrushepatītu pacients pārvests uz LIC.

No anamnēzes zināms, ka pacients alkoholu biežāk lietojot vasarās, pastāvīgi smēķē, pēdējā laikā elektronisko cigareti (VAPE), maisījumu smēķēšanai pagatavo pats, jaucot veikalā pirktu glicerīnu, “uz ielas” pirktu nikotīnu un internetā pirktus aromatizētājus. Noliedz intravenozo narkotiku lietošanu, kā arī uztura bagātinātāju un medikamentu lietošanu.

Vīrushepatītu marķieri HBsAg, anti–HCV, HCV–RNS, anti HAV IgM, anti HEV IgM — negatīvi, HIV tests negatīvs. Stacionārā pārtrauca elektronisko cigarešu lietošanu, dinamikā uzlabojās pašsajūta un analīžu rādītāji. Izrakstījies no stacionāra ar diagnozi — akūts toksisks hepatīts, iespējams, elektronisko cigarešu izraisīts. Ambulatori analīzēs pēc divām nedēļām — visi aknu rādītāji atgriezušies normas robežās.

Diskusija

Elektroniskā cigarete un ierīce

Mūsdienās elektroniskās cigaretes aizvien biežāk izvēlas aktīvi smēķētāji un cilvēki, kuri nesmēķē tabakas izstrādājumus, bet kurus spēcīgi ietekmē reklāmas kampaņas. Elektronisko cigarešu mazumtirdzniecības vietas ir gandrīz visās valsts pilsētās, bet tur, kur tiešā piekļuve precei ir ierobežota, to var iegādāties internetā.

Līdz ar šiem produktiem valodā ienāca jauni termini — elektroniskā cigarete un elektroniskā ierīce. Tās atšķiras ar produkta uzbūvi, uzpildes īpašībām, lietošanas termiņu un kopšanu. Elektroniskā cigarete ir produkts, kura izmantošanas laikā cilvēks ieelpo nikotīnu saturošu vai nesaturošu gaistošu tvaiku, kas tikai vizuāli atgādina dūmus. Tās var būt vienreizēji lietojamas, atkārtoti lietojamas ar uzpildes flakonu un rezervuāru vai uzlādējamas elektroniskās cigaretes ar vienreizējas lietošanas kapsulām. Savukārt, lietojot elektronisko ierīci, cilvēks ieelpo nikotīnu nesaturošu šķidrumu. [1]

Elektroniskās ierīces lietošanas laikā ieelpojamie aerosoli satur vairākas bīstamas vielas: smalkās daļiņas un nanodaļiņas, metālus (svinu, alvu, sudrabu, varu, alumīniju, dzīvsudrabu), kancerogēnas karbonilgrupas (formaldehīdu, acetaldehīdu, akroleīnu), fenolu, gaistošus organiskus savienojumus un propilēnglikolu. [4; 8]

Informācija par elektronisko cigarešu lietošanas neatgriezenisko un destruktīvo ietekmi uz elpošanas sistēmas orgāniem jau publicēta vairākos uzticamos avotos. Ir ieviests akronīms EVALI, kas apzīmē elektronisko cigarešu vai elektronisko ierīču lietošanas izraisītu plaušu bojājumu. Elektronisko cigarešu vai elektronisko ierīču lietošanu vēl vairāk popularizē sarunvalodas termini “veipings/veipošana”. Šis anglicisms ieviesies latviešu valodā un nosacīti tiek uztverts kā sinonīms vārdam “ūdens tvaiks”, maldinoši apzīmējot to, ka elektronisko cigarešu lietošana neapdraud veselības stāvokli tādā līmenī kā tabakas cigaretes.

Rezultātā reklāmas kampaņai izmantotie elektronisko ierīču nosaukumi maldīgi liek domāt, ka to izmantošana ir nekaitīga veselībai. Akronīms IQOS nozīmē I quit original smoking jeb “Es atmetu klasisko smēķēšanu”, tādējādi uzsverot to, ka elektroniskās ierīces lietošana nav klasiska smēķēšana, kā esam pieraduši domāt. Tomēr publiskajā telpā interneta vidē šīs ierīces aprakstā atrodama informācija par to, kā ierīce atšķiras no tabakas cigaretēm, un to, ka, lietojot elektronisko ierīci, var attīstīties nopietnas veselības problēmas. [7]

Nedaudz vēstures

Sen zināms, ka cigarešu dūmi un izgarojumi rada ievērojamu postījumu cilvēka veselībai, bojā ne tikai elpošanas sistēmu, bet izraisa arī citu orgānu sistēmu bojājumu, piemēram, aknu šūnu nāvi. [2; 3] Pirmā dokumentētā atsauce uz elektronisko cigareti izveidota 1930. gadā, tomēr nav datu par ierīces ražošanu pēc izveidotā prototipa. Tabakas izstrādājumu ražotāji un izgudrotāji līdz pat gadsimtu mijai turpināja meklēt konvencionālās tabakas cigaretes aizstājēju.

2003. gadā 52 gadus vecs farmaceits kļuva par pirmās komerciāli veiksmīgās elektroniskās cigaretes izveidotāju Ķīnā. Viņš pats bija aktīvs smēķētājs, un viena no teorijām, kāpēc viņam bija vēlēšanās izgudrot tāda veida rīku, saistāma ar viņa tēva nāvi, kurš slimoja ar plaušu vēzi. No 2006. gada elektroniskās cigaretes tiek piedāvātas tirdzniecībai Eiropā, 2014. gadā sākta IQOS elektroniskās ierīces ieviešana. Cigarešu dūmi satur toksiskas vielas, mikro– un makrodaļiņas, kuru lielākā daļa metabolizējas caur aknām. Nikotīns veicina oksidatīvo stresu, veidojot reaktīvā skābekļa molekulas (ROS), kas izraisa prooksidantu/antioksidantu līdzsvara traucējumus audos un šūnās. [6]

Pētījumi un to rezultāti

Kā žurku aknu audu funkciju ietekmē elektronisko cigarešu šķidrums?

Recenzētā medicīnas žurnālā Toxicology Mechanisms and Methods 2016. gadā publicēts pētījums, kura mērķis bija aplūkot elektronisko cigarešu nikotīnu saturošu un nikotīnu nesaturošu uzpildes šķidruma ietekmi uz antioksidantu sistēmas darbību, funkcionālām un histopatoloģiskām izmaiņām pieaugušu žurku aknu audos pēc četrām nedēļām.

32 žurkas nejaušināti iedalīja četrās grupās: pirmajā jeb pētījuma kontroles grupā bija astoņi grauzēji, kam intraperitoneāli ievadīja fizioloģisko šķīdumu, otrās grupas grauzējiem intraperitoneāli ievadīja ar fizioloģisko šķīdumu atšķaidītu nikotīnu, trešajai grupai ievadīja elektroniskās cigaretes nikotīnu nesaturošu uzpildes šķīdumu un ceturtajai žurku grupai intraperitoneāli ievadīja nikotīnu saturošu elektroniskās cigaretes uzpildes šķīdumu.

Viens no rezultātiem atspoguļoja to, ka asins serumā paaugstinājās aknu transamināžu, sārmainās fosfatāzes un laktātu dehidrogenāzes aktivitāte trešās grupas žurkām, kam ievadīja nikotīnu nesaturošu uzpildes šķīdumu. Otrās grupas grauzējiem paaugstinājās gan aknu transamināzes, gan LDH asins serumā, bet ceturtās grupas pētāmajiem subjektiem kopā ar aknu transamināzēm paaugstinājās arī sārmainās fosfatāzes aktivitāte. Aknu sintēzes funkcija tika izvērtēta vairākos līmeņos, viens no tiem bija glikogēna un olbaltumu daudzuma noteikšana asins serumā, kas pēc uzpildes šķīduma un nikotīna lietošanas bija ievērojami samazināts.

Pētījuma rezultāti rāda, ka intraperitoneāli ievadītais uzpildes šķīdums per se ievērojami ietekmēja žurku aknu darbību. Tas bija pirmais publicētais pētījums, kas aprakstīja aknu oksidatīvo stresu un aknu histopatoloģisku restrukturizāciju pēc uzpildes šķīduma iedarbības in vivo. Oksidatīvais stress ir patoloģisks stāvoklis, kam raksturīgi līdzsvara traucējumi starp ROS veidošanos un šūnu antioksidantu aizsardzību.

ROS reaģē ar molekulām uz šūnu virsmām, ieskaitot lipīdus un proteīnus, radot bojājumu, kas var rezultēties ar šūnu nāvi. Tomēr jāpiebilst, ka augstākminētā pētījuma ierobežojums bija pētāmās vielas ievade tieši intraperitoneāli, tādējādi no metabolizācijas procesa izslēdzot citus orgānus. [5]

Vai no IQOS plastikāta izdalās toksiskas vielas?

2018. gadā publicēts Kalifornijas Universitātē veiktais pētījums par iespējamu pirolīzi un toksisku vielu atbrīvošanos no IQOS elektroniskās ierīces plastikāta. Pētījuma mērķis bija novērtēt IQOS elektroniskās ierīces tīrīšanas un dūmu izpūšanas sistēmu topogrāfiju, kā arī noteikt, vai ierīcē izmantojamais polimēru filtrs ir potenciāli kaitīgs cilvēkam.

Pētījuma norises laikā tika iegādātas četras IQOS sistēmas, izvērtēti elektronisko ierīču komplekti. IQOS ierīču tīrīšana tika realizēta pēc diviem atšķirīgiem protokoliem: ierīces kopšana pēc katras lietošanas reizes un (ražotāja rekomendētais veids) ierīces tīrīšana pēc divdesmitās tabakas vienību lietošanas reizes.

Lai iepazītos ar pētījumā lietotajām tehnoloģijām, iesakām izlasīt oriģinālo rakstu, tomēr svarīgākos secinājumus pieminam šeit. Lietojot ierīci un to bieži netīrot, palielinās karsēšanās procesā izdalītā šķidruma un tabakas vienību atlieku daudzums. Retāka ierīces kopšana negatīvi ietekmē polimēru filtru — lietošanas laikā izveidotais mikrodaliņu aerosols, pietiekami uzkarsējoties, bojā polimēru filtru, šis stāvoklis sekmē potenciāli bīstamu vielu veidošanos, ko cilvēks ieelpos.

Tas nozīmē to, ka bojātais polimēru filtrs nepilda savu funkciju — atdzesēt karsēšanās laikā producētos dūmus. Ierīces tīrības pakāpei ir nozīme ierīces termoregulācijas procesā. Vislielākās bažas izraisa formaldehīda ciānhidrīna atbrīvošanās no polimēru filtra. Tā ir ļoti toksiska ķīmiska viela, kas metabolizējas aknās, un organismā savienojums sadalās formaldehīdā un cianīdā. Atbrīvotās vielas var būt dzīvam organismam nāvējošas. [11]

IQOS hepatotoksiskums

Iespējamu IQOS ierīču lietošanas izraisītu aknu toksicitāti pētīja abu dzimumu žurkām. Kopumā 184 grauzējus 90 dienu garumā pakļāva IQOS ģenerēto dūmu, tabakas cigarešu dūmu un bezdūmu istabas gaisa ietekmei. Pēc noteikta laika analizēja seruma AlAT līmeni un aknu svaru. Ievērojami augstāks AlAT līmenis un lielāks aknu svars bija žurkām, kas bija pakļautas IQOS dūmu ietekmei. Pētāmo faktoru ietekmē aknu audos novēroja vakuolizāciju kā akūta aknu bojājuma pazīmi. [9]

Klīniskie dati par cilvēkiem arī akcentē šo problēmu, piemēram, klīniskajā pētījumā Polijā piedalījās 160 indivīdi un piecas dienas lietoja IQOS ierīci, tabakas cigaretes vai nesmēķēja. Paaugstinātu bilirubīna un AlAT līmeni asinīs novēroja IQOS lietotājiem, salīdzinot ar minimāli paaugstinātu vai neizmainītu bilirubīna un AlAT līmeni tabakas cigarešu smēķētājiem. Bažas rada novērojums, ka arī īslaicīga elektronisku ierīču lietošana var izraisīt orgānu bojājumu. [10]

Noslēgumā

Vēlamies uzsvērt, ka dažādu veidu atkarība var atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību vēl daudzus gadus pēc kaitīgo ieradumu atmešanas. [12]

 

Literatūra

  1. Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums, m.likumi.lv/doc.php (skatīts 3. 03.2020. plkst. 11.50).
  2. The Endocrine Society. E–cigarettes may lead to accumulation of fat in the liver. ScienceDaily, 18 March 2018.
  3. Allen JG, et al. Flavoring chemicals in e–cigarettes: Diacetyl, 2,3–pentanedione, and acetoin in a sample of 51 products, including fruit-, candy-, and cocktail-flavored e–cigarettes. Environmental Health Perspectives, 2006; 124(6): 733–739.
  4. Tierney PA, et al. Flavour chemicals in electronic cigarette fluids. Tobacco Control, 2016; 25(e1): e10–15.
  5. Narges El Golli, et al (2016). Impact of e–cigarette refill liquid with or without nicotine on liver function in adult rats, Toxicology Mechanisms and Methods.
  6. A Historical Timeline of Electronic Cigarettes, www.casaa.org/historical-timeline-of-electronic-cigarettes/ (skatīts 19.04.2020. plkst. 16.55).
  7. Glantz Stanton A. Heated tobacco products: the example of IQOS. Tobacco control, vol. 27,Suppl 1 (2018): s1–s6.
  8. Charlotta Pisinger. A systematic review of health effects of electronic cigarettes. Research Centre for Prevention and Health, Glostrup Hospital. Document prepared for the World Health Organization, December 2015.
  9. Chun Lauren, Moazed Farzad, et al. Possible hepatotoxicity of IQOS. Tobacco Control Journal, 2018; Vol. 27.
  10. Christelle Haziza, et al. Evaluation of the Tobacco Heating System 2.2. Part 8: 5-Day randomized reduced exposure clinical study in Poland. Regulatory Toxicology and Pharmacology, 2016; 81: S139eS150.
  11. Barbara Davis, et al. IQOS: evidence of pyrolysis and release of a toxicant from plastic. Tob Control, 2019; 28; 34–41.
  12. Hassan BAR. Negative Effects of Addiction. Pharmaceut Reg Affairs, 2012; 1: e113.