PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

MUTES VESELĪBA

L. Baltā, E. Senakola
Žurnāla Doctus redakcija vienmēr cenšas piedāvāt saviem lasītājiem ko jaunu. Ar tematisko pielikumu "Mutes veselība" vēlamies idejiski, zinātniski un praktiski apvienot vispārējās prakses ārstus un zobārstus, aicinot visus skatīties uz vienu mērķi - cilvēks kā viens veselums (sistēma) un veselība. Tikai izprotot šo kopējo mērķi, var sasniegt labus rezultātus.

Par mutes veselību ārstiem - kāpēc tas ir svarīgi?

Dr. Liesma baltā, Doctus zinātniskā redaktore

Pirmajā tematiskajā pielikumā palūkosimies uz mutes veselību no dažādiem skatpunktiem, īpaši pievēršoties kardioloģiskajai pusei: daudzu kardiovaskulāru slimību cēlonis ir mutes dobuma patoloģijas - bojāti zobi, parodontīts, iztrūkstoši zobi. Nākamajos pielikumos aktualizēsim citas kopīgas problēmas.

Tāpat ceram, ka zobārstiem būs interesanti lasīt, kas jauns vispārējā medicīnā. Žurnālā Doctus atrodama praktiski noderīga informācija no dažādām medicīnas nozarēm, interesanti klīniskie gadījumi, pasaules literatūras apskati.

Piemēram, šajā numurā rakstām par profilakses līdzekļu lietošanu, lai dzīvotu veselīgāk un ilgāk. Jo, kā teicis amerikānis ārsts Pols Freims - "viena unce profilakses ir tonna darba".

Tāpēc novēlējums žurnāla uzticīgajiem lasītājiem un kolēģiem zobārstiem - plecu pie pleca kopīgā frontē ar unci profilakses! Kopā varam vairāk un labāk!

Ārstu sadarbība zobu veselībai

Asoc. prof. Egita Senakola, RSU Terapeitiskās stomatoloģijas katedra, RSU Zobu higiēnistu akadēmiskās skolas vadītāja

Pēdējos 15 gados visi esam darbojušies savā nozarē, bieži vien piemirstot - arī mute ir ķermeņa sastāvdaļa, kas tik daudz var pastāstīt par mūsu vispārējo veselību vai neveselību.

Plašs sistēmas un lokālo fluorīdu (īpaši zobu pastu) regulārs lietojums ir vesels veiksmes stāsts pasaulē un arī Latvijā. Kariesa intensitāte bērniem un jauniešiem atsevišķās vecuma grupās ir samazinājusies līdz pat 30-40%. Mutes higiēnas iemaņas ir uzlabojušās bērnu un jaunu cilvēku vidū, tādējādi samazinot periodonta saslimšanu rādītājus. 

Tomēr pieaugušo Latvijas iedzīvotāju vidū mutes veselības rādītāji nav mainījušies, īpaši mutes higiēnas iemaņas vecākiem cilvēkiem. Šķiet, mūsu valsts iedzīvotājiem viņu fiziskā un garīgā veselība nav vērtība, bet vaina par savu slimību izraisītajām sekām tiek novelta uz ārstiem!

Kā izmantot kopējo riska faktoru pieeju veselības un mutes veselības veicināšanā? Kā atjaunot un integrēti veidot zobārstniecības profesionāļu sadarbību ar citu vispārējas medicīnas nozaru speciālistiem, aptverot visas Latvijas iedzīvotāju vecuma grupas? Kas paveikts zobārstniecības aprūpē un kādas ir aktualitātes Latvijā un pasaulē? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem centīsimies atbildēt turpmākajā sadarbībā ar žurnālu Doctus. Ļoti ceram, ka šī mūsu informatīvā sadarbība būs interesanta un auglīga visiem medicīnas speciālistiem.