PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Arteriāla hipertensija. Atpazīstam un novēršam komplikācijas

S. Paudere–Logina, A. Ērglis
Arteriāla hipertensija. Atpazīstam un novēršam komplikācijas
Freepik
Arteriāla hipertensija ir viens no modificējamiem riska faktoriem kardiovaskulāras (KV) slimības attīstībā — biežāks nekā smēķēšana, dislipidēmija vai diabēts. Arteriāla hipertensija bieži ir cilvēkiem ar citiem KV riska faktoriem — tādiem kā palielināts svars, neveselīgi diētas paradumi un mazkustīgums. Jo vairāk riska faktoru, jo augstāks asinsspiediens — jo lielāka iespējamība nevēlamam KV notikumam! Uz jautājumiem par primāras arteriālas hipertensijas pārvaldību un situāciju Latvijā atbild asoc. prof. Andrejs Ērglis.

Primāras arteriālas hipertensijas riska faktori [1] Primāras arteriālas hipertensijas riska faktori [1]
1. attēls
Primāras arteriālas hipertensijas riska faktori [1]

Kā jūs raksturotu mūsdienu hipertensijas pacientu? Vai pacienti kļūst jaunāki, viņiem ir vairāk blakusslimību?

Šis ir izplatīts stāsts, kas lielākoties veidojas nevis tāpēc, ka “hipertensija kļūst jaunāka”, bet gan tāpēc, ka ārsti to diagnosticē labāk un agrākā vecumā, turklāt cilvēku rūpes par savu veselību kļūst apzinātākas. Latvijas Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūtā esam veikuši šķērsgriezuma pētījumus par sirds slimību riska faktoru sastopamību Latvijas iedzīvotājiem. Arteriāla hipertensija bija trešais biežākais riska faktors pēc paaugstināta holesterīna līmeņa un smēķēšanas, 2019. gadā to novērojām 36,8 % cilvēku vecumā starp 25 un 74 gadiem, turklāt vīriešiem biežāk nekā sievietēm — attiecīgi 40,3 % un 33,8 %. Mūsu pētījums apstiprina, ka hipertensijas sastopamība pieaug līdz ar vecumu. Ja 65—74 gadu vecumgrupā hipertensija bija 71,7 % vīriešu un 67,4 % sieviešu, tad 25—34 gadu vecumgrupā — 10 % vīriešu un 5,1 % sieviešu. Labā ziņa ir tā, ka Latvijā kopējā hipertensijas sastopamība kopš 2009. gada ir samazinājusies par 8,7 %. Jaunākiem cilvēkiem hipertensiju ļoti būtiski atklāt jau agrīni, jo bieži vien tās iemesls ir novēršams. Te jāuzsver liels pediatru un ģimenes ārstu darbs. Tāpat ir būtiski bērnu un jauniešu veselības novērtēšanā vairāk iesaistīt sporta skolas.

Ieguvumi no medikamentozas terapijas [10] Ieguvumi no medikamentozas terapijas [10]
2. attēls
Ieguvumi no medikamentozas terapijas [10]

Lielākais izaicinājums klīnicista praksē ir pacienta līdzestība medikamentu lietošanai un dzīvesveida rekomendāciju ievērošana. Kādi ir jūsu ieteikumi sarunai ar pacientu, lai viņu motivētu?

Šobrīd internetā ir ļoti daudz pretrunīgas informācijas, ko pacienti lasa. Bet mēs nedrīk­stam pacientu nosodīt vai noniecināt. Mūsu darbs ir skaidrot, ka šie informācijas avoti ne vienmēr ir patiesi — bieži vien tie ir apzināti maldinoši vai pat melīgi. Turklāt dažreiz šai informācijai notic arī ārsti, piemēram, par “Ērgļa superzālēm”, kas izārstēs no visām kaitēm. Tie ir meli un krāpšana! Pacienti jāizglīto par avotu uzticamību — pirmkārt, jāuzticas ārstiem, otrkārt, valsts organizācijām, treškārt, ārstu organizācijām, piemēram, Latvijas Kardiologu biedrībai un kardioloģijas gadījumā arī pacientu organizācijai “ParSirdi.lv” — tur ir ļoti daudz informācijas, kas palīdzētu pacientiem orientēties sirds veselības jautājumos.

Gadu gaitā mainījušās vadlīnijas hipertensijas ārstēšanā: ja agrāk ārsti nozīmēja vienu medikamentu un nepieciešamības gadījumā tā devu kāpināja, tad šobrīd praktiski jau pirmajā solī sāk ar divu medikamentu kombināciju. Lai uzlabotu līdzestību, šos preparātus iesakām lietot vienā tabletē jeb politabletē (poly-pill). Pētījumos pierādīts, ka šāda terapija ne tikai labāk pazemina asinsspiedienu, bet pacientiem jau ar tādām hipertensijas komplikācijām kā miokarda infarkts samazina arī nelabvēlīgu atkārtotu notikumu skaitu, ja tabletē vēl iekombinējam statīnus un aspirīnu.

Mums, ārstiem, medicīniskie procesi pacientiem jāizskaidro ar vienkāršiem piemēriem. Asinsspiedienu var ilustrēt kā upes straumi, ko ieskauj krasti. Ja upe ir strauja, tā mēdz izgrauzt krastus, bet vietās, kur upe sadalās, veidojas saneši.

Līdzīgi notiek artērijās — paaugstināts asinsspiediens mehāniski darbojas uz artēriju sieniņām, bojājot ne tikai pašas artērijas, bet arī orgānus, kurus tās apasiņo: nieres, sirdi, smadzenes u.c. Var mēģināt pacienta veselības uzlabošanā iesaistīt ģimeni, protams, ja viņš to vēlas. Piemēram, bērnus vai mazbērnus var iesaistīt vecāku vai vecvecāku asinsspiediena mērīšanā un rādījumu pierakstīšanā noteiktā laikā. Sievai un vīram var lūgt vienam otru pieskatīt. Mums visiem patīk, ja kāds par mums rūpējas. Protams, izstāstīt par sekām: visi grib ķeizara nāvi — nomirt miegā, bet neviens negrib palikt ar nekustīgu roku vai kāju vai ar runas traucējumiem, vai vispār bez runas kopjams gultā. Un šis ir viens no neārstētas hipertensijas skumjākajiem scenārijiem.

Hipertensijas komplikācijas [1] Hipertensijas komplikācijas [1]
3. attēls
Hipertensijas komplikācijas [1]

Cik bieži Latvijā novērojam hipertensijas izraisītas komplikācijas un vai mākam tās atpazīt?

Diemžēl hipertensijas komplikācijas novērojam pārāk bieži, un tās ir, piemēram, ateroskleroze, insults, infarkts, perifēro artēriju slimības u.c. Jā, mēs mākam tās atpazīt, bet bieži vien pacienti pie mums ierodas ar ielaistām slimībām. Negribētos nevienu vainot, jo tā ir sarežģīta atbildību kombinācija. Bieži vien pacients pie ārsta ir vērsies novēloti, bieži pacientiem nav noteikti atbilstoši medikamenti, ir meklēti, bet nav atrasti piemērotākie medikamenti vai arī nav sasniegti mērķa rezultāti, ir problēmas ar medikamentu pareizu pieejamību, nereti medikamenti nav pareizi lietoti, pacienti ir mainījuši devas vai arī pārtraukuši tos lietot, jo ir uzlabojušies asinsspiediena rādījumi vai asinsanalīžu rezultāti. Te nevaram pateikt tikai vienu iemeslu, kāpēc cilvēku piemeklē hipertensijas komplikācijas. Ļoti liela nozīme ir ārstu sadarbībai: kardiologu, endokrinologu, pediatru un ģimenes ārstu, pie kuriem pacienti nonāk visbiežāk. Un liela nozīme ir pacientu un sabiedrības izglītošanai un pārliecināšanai.

Antihipertensīvā medikamenta izvēle — kādi ir pamatprincipi šobrīd?

Medikamenti jāpiemēro, ņemot vērā vadlīnijas! Vajadzētu sākt ar divu medikamentu piemērošanu — visbiežāk ar “prilu” (vai “sartānu”) kombinācijā ar amlodipīnu. Ja kombinācija nav pietiekami efektīva, tad piemēro diurētisku līdzekli vai bēta blokatoru, vai pat abus. Grūtniecēm rekomendācijas gan ir citas: standarta terapija ar “priliem” un “sartāniem” ir kontrindicēta, toties iesaka lietot vienu preparātu no bēta blokatoru grupas vai metildopu. Jāapzinās, ka pacienti negrib lietot sauju medikamentu, tāpēc labāk piemērot kombinētos medikamentus. Ja vairāku tablešu vietā ir jāizdzer viena, tad pacientu līdzestība ir labāka.

Ģimenes ārsts un hipertensija — kādas ir jūsu rekomendācijas kolēģiem? Ko darām labi, ko vajadzētu uzlabot?

Ārstu pirmais uzdevums ir skaidrot pacientam, ka zāles nav “ķīmija” tādā izpratnē, kā to pasniedz dažādi “influenceri”, bet gan veids, kā palīdzēt organismam uzlabot veiktspēju. Ir jāmeklē veids, kā cilvēcīgi uzrunāt hipertensijas pacientus, piemēram, vīriešiem antihipertensīvie medikamenti, iespējams, palīdzēs uzlabot potenci, sievietēm — mazināt galvassāpju biežumu u.tml. Ir jābūt mērķtiecīgiem un neatlaidīgiem, lai atrastu pacientam piemērotāko medikamentu kombināciju vai devu, kas sasniedz vēlamo mērķi.

Literatūra

  1. Basile J, Bloch MJ. Overview of hypertension in adults. UpToDate database, 2023.
  2. Bornstein AB, Rao SS, Marwaha K. Left Ventricular Hypertrophy. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557534/
  3. McDonagh TA, et al, ESC Scientific Document Group. 2021 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure: Developed by the Task Force for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure of the European Society of Cardiology (ESC) With the special contribution of the Heart Failure Association (HFA) of the ESC, European Heart Journal, 21 Sep 2021; 42(36): 3599–3726, doi.org/10.1093/eurheartj/ehab368
  4. Pu L, Wang L, Zhang R, et al. Projected Global Trends in Ischemic Stroke Incidence, Deaths and Disability-Adjusted Life Years From 2020 to 2030. Stroke, 2023; 54(5): 1330–1339. doi.org/10.1161/STROKEAHA.122.040073
  5. Jauch E. (2022). Ischemic Stroke. emedicine.medscape.com/article/1916852-overview
  6. Rordorf G, McDonald C. Spontaneous intracerebral hemorrhage: Pathogenesis, clinical features, and diagnosis. UpToDate database, 2023.
  7. Rajashekar D, Liang JW. Intracerebral Hemorrhage. [Updated 2023 Feb 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553103/
  8. Byrne RA, et al, ESC Scientific Document Group. 2023 ESC Guidelines for the management of acute coronary syndromes: Developed by the task force on the management of acute coronary syndromes of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal, 7 Oct 2023; 44(38): 3720–3826, doi.org/10.1093/eurheartj/ehad191
  9. Ojha N, Dhamoon AS. Myocardial Infarction. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537076/
  10. Bloch MJ, Basile J. Cardiovascular risks of hypertension. UpToDate database, 2023.
  11. Kovesdy CP. (2022). Epidemiology of chronic kidney disease: an update 2022. Kidney international supplements, 12(1), 7–11. doi.org/10.1016/j.kisu.2021.11.003
Raksts žurnālā