PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ambroksola priekšrocības klepus ārstēšanā

I. Dzintara
Akūts klepus ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc pacients dodas pie ģimenes ārsta, veidojot apmēram 2-3% no visiem ambulatorajiem apmeklējumiem. Klepus ir viens no labākajiem organisma aizsargmehānismiem. Klepus fizioloģiskā nozīme ir bronhu pašattīrīšanās, klepus rezultātā elpceļi attīrās no ārējiem kairinātājiem, tomēr, ja klepus kļūst pārāk apgrūtinošs, ir jāārstējas.

Parasti klepus ir pašlimitējoša slimība, ko izraisa vīrusi, bet, ja tomēr jāārstējas, tad terapijas līdzekļu izvēle izriet no klepus smaguma un cēloņa. Akūta klepus ārstēšana vispirms vērsta uz klepus mazināšanu, paralēli iedarbojoties uz klepus cēloni.

Simptomātiska klepus atvieglošana iespējama gan ar bezrecepšu, gan recepšu medikamentiem.

Ja vīrusa infekcijai pievienojas bakteriāla infekcija, jāapsver antibiotiku izrakstīšana.

Gados vecāki cilvēki, cilvēki ar smagu bakteriālu vai vīrusa infekciju, kā arī cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu, iespējams, jāstacionē. Daudzi pacienti meklē palīdzību un prasa ārstiem izrakstīt antibiotikas, šobrīd novērojama tendence, ka mazinās antibiotiku izrakstīšana akūta klepus gadījumos, tomēr šī proporcija vēl arvien ir liela. Ārstējot klepu, lielākoties būtu jāiztiek bez antibiotiku lietošanas, bet, ja antibiotikas tomēr jālieto, tad jāizvēlas pretklepus līdzeklis, ko droši varētu lietot kopā ar antibiotikām.

 

Ambroksola priekšrocības

Ambroksola efektivitāte un drošums ir labi izpētīti vairākos pētījumos. [2] Ambroksols ir sekrolītiska terapija akūtu un hronisku bronhopulmonālu slimību ārstēšanai, kas saistītas ar patoloģisku gļotu sekrēciju un traucētu gļotu transportu. [6] Efektīvs līdzeklis pret klepu visai ģimenei - stimulē krēpu veidošanos, sašķidrina tās un veicina to izdalīšanos (sekretolītiska un sekretomotora darbība, ko nodrošina aktivētā bronhu mukociliārā skropstiņepitēlija transportsistēma). Ambroksols ir bromheksīna metabolīts ar mukolītisku darbību. [6]

Ātra un ilgstoša iedarbība - sāk darboties jau pēc 30 minūtēm un darbojas 6-12 stundas. Drīkst lietot kopā ar antibiotikām: pastiprina antibiotiku koncentrāciju bronhoalveolārajā-gļotu slānī (ja kopā ar antibiotikām lieto acetilcisteīnu, jāievēro vismaz 2 stundu starplaiks). [3; 5] Ambroksolu drīkst lietot kopā ar bieži lietotām antibiotikām, piemēram, amoksicilīnu, cefuroksīmu, eritromicīnu, doksiciklīnu u.c.

Ambroksolam ir pretiekaisuma un šūnu imunitāti stimulējoša darbība, kas īpaši nepieciešama akūta un hroniska klepus gadījumā. Šī īpašība pierādīta vairākos pētījumos in vitro un in vivo. [1; 4; 6] Ambroksols pasargā no oksidatīvā stresa brīvajiem radikāļiem, kas rodas tabakas dūmu, citu toksisku vielu un iekaisuma procesa rezultātā. [6]

Aktivē virsmaktīvās vielas sistēmu (surfaktantu), kas kavē alveolu saplakšanu, un aizsargā elpceļu epitēliju no baktērijām. [6]

Pēdējos gados pētījumos pierādīts, ka ambroksolam, iespējams, ir arī anestezējošs efekts. Anestezējošais efekts ir jauna farmakoloģiskā darbība, no kā varētu būt ieguvumi akūtu elpošanas traktu infekciju gadījumā. [2]

 

Ģimenes ārsta komentārs

Jūlija Spēlīte, ģimenes ārste

Šobrīd viena no aktuālākajām problēmām ir klepus. Klepu parasti izraisa elpošanas ceļu kairinājums, un tad svarīgi atšķirt hronisku klepu no akūta. Akūta klepus pacienti pirmajās dienās cenšas ārstēties paši, reizēm telefoniski konsultējas, reizēm ne. Ja klepus neizzūd pēc pāris dienām un kļūst apgrūtinošs, pievienojas temperatūra vai sāpes - pacienti dodas pēc ārsta padoma uz pieņemšanu. Līdzeklis akūta un hroniska klepus ārstēšanai, ko rekomendēju visbiežāk, ir ambroksols. Tas ir universāls līdzeklis, ļoti grūti ar to nošaut greizi, tas iedarbojas divējādi: uzlabo mukociliāro funkciju (stimulē krēpu veidošanos un veicina to izdalīšanos) un aktivē surfaktanta sistēmu (pasargā alveolas no saplakšanas). Ambroksolu viegli kombinēt gan ar nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem, gan galējā variantā arī ar antibakteriālajiem līdzekļiem. Īpaši svarīgi klepus gadījumā ir lietot pietiekami daudz šķidruma, jo krēpas šķīdinošā iedarbība uzlabojas, ja lieto lielāku šķidruma daudzumu.

Literatūra

  1. Beeh KM, Beier J, Esperester A, Paul LD. Antiinflammatory properties of ambroxol. Eur J Med Res, 2008 Dec 3; 13(12): 557–562.
  2. Malerba M, Ragnoli B. Ambroxol in the 21st century: pharmacological and clinical update. Expert Opin Drug Metab Toxicol, 2008 Aug; 4(8): 1119–1129.
  3. Gene R, Poderoso JJ, Corazza C, et al. Influence of ambroxol on amoxicillin levels in bronchoalveolar lavage fluid. Drug Res, 1987; 27(II); No. 8.
  4. Su X, Wang L, Song Y, Bai C. Inhibition of inflammatory responses by ambroxol, a mucolytic agent, in a murine model of acute lung injury induced by lipopolysaccharide. Intensive Care Med, 2004; 30: 133–140.
  5. Peralta J, Poderoso J, Corazza C, et al. Ambroxol plus amoxicillin in the treatment of exacerbations of chronic bronchitis. Drug Res, 1987; 37(II), No. 8.
  6. Malerba M, Ragnoli B. Ambroxol in the 21st century: pharmacological and clinical update. Expert Opin. Drug Metab. Toxicol, 2008; 4(8):1119-1129.