PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bowen terapija – holistiskā pieeja ķermenim

E. Vaska
Līga Liepa veica Bowen masāžu
Līga Liepa veica Bowen masāžu Elena Vaska
Steiga un stress! Mūsdienu ikdienas pavadoņi, kādēļ liela daļa cilvēku atrodas disbalansa stāvoklī: nekas nav pietiekami labi. Kā atjaunot līdzsvaru ar autonomo (veģetatīvo) nervu sistēmu (VNS), kas kontrolē vairāk nekā 80% ķermeņa funkciju un ir ļoti jutīga pret ārējiem stresoriem? Skaidro sertificēta masiere LĪGA LIEPA, Bowen terapijas praktizētāja.

Pirmsākumi

Bowen (jeb Bowtech) tehnika ir oriģināla metode, ko savā praksē pielietoja un attīstīja ārsts Thomas Ambrose Bowen (1916 – 1982) ap 1950. gadu Austrālijā. Šodien šī holistiskā ķermeņa terapija ir pieejama vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē. Kopumā pasaulē kopā ir vairāk nekā 50 000 sertificētu Bowen tehnikas terapeitu. Reizēm to sauc par ķermeņa terapijas homeopātiju, kas izmanto vieglus pieskārienus ķermenim, savas vitālās kapacitātes ietvaros stimulējot pašu ķermeni sevi dziedināt. Tehnika ir piemērota visa vecuma indivīdiem jebkurā veselības stāvoklī, tai nav negatīvu blakņu.

Ietekme uz organismu

Bowen tehnika ir maiga, neinvazīva, mīksto audu manuālās terapijas metode, kas ar minimāliem stimuliem veicina procesus, kas rezultējas organisma sabalansētā darbībā. Minētā tehnika ir unikāla ar to, ka tajā pielietotie paņēmieni ietekmē visu ķermeni - fascijas, muskuļus, saites un cīpslas, atslābina saspringtus muskuļus un uzlabo fasciju hidratāciju, veicina muskuļu tonusu, ja tas attiecīgajam muskulim ir pazemināts. Metode arī labvēlīgi ietekmē ķermeņa šķidrumu apriti (uzlabojas asinsrite, uzlabojas limfas attece), stimulē ķermeņa imūnsistēmu un detoksikācijas procesus.

Terapija var atvieglot stāvokli arī pie traumām, akūtām un hroniskām problēmām. Rehabilitācijas beigu posmā ir ieteicams iziet dažus Bowen terapijas seansus, jo tas palīdz traumas ietekmētajam organismam ātrāk atgriezties līdzsvarā. Metode sniedz arī lieliskus rezultātus dažādu ķermeņa sāpju mazināšanai, saglabājot šo efektu ilgstoši.

Kā tas notiek?

Pirmās sesijas sākumā terapeits ievāc anamnēzi, uzzinot par pacienta veselības stāvokli. Tiek sastādīts individuālās sesijas plāns, lai sasniegtu maksimālu rezultātu īsā periodā.

Bowen tehnikas procedūru laikā terapeits veic vieglu, maigu, neinvazīvu mīksto audu stimulēšanu, iedarbojoties uz ķermeņa saistaudu, galvenokārt fasciju un nervu sistēmu. Stimulējot fascijas, uzlabojas fasciju hidratācija, savukārt veselīgs fasciālais tīkls nodrošina drošas un optimālas ķermeņa kustības, optimālu saišu un cīpslu spēku un pasargā muskuļus no bojājumiem, attiecīgi - nenovērsti kustību ierobežojumi fascijās var veicināt fasciju stīvumu, dehidratēšanos un salipšanu, kas var novest pie muskuļu stīvuma, kustību ierobežojumiem un sāpēm. Pēc Bowen terapijas seansa, kas ilgst aptuveni no 35 līdz 60 minūtēm, pacienti parasti sajūt brīvākas un vieglākas kustības, kā arī vispārēju enerģijas pieplūdumu. Bowen tehnikas sesijas aktivizē atveseļošanās procesu situācijās, kur dziedināšana no traumas, slimības vai operācijas ir apstājusies vai sasniegusi limitu. Dziedināšana var notikt, kad VNS nomainīsies no simpātiskās uz parasimpātisko dominanci (miera, atpūtas un atveseļošanās stāvokli) – to nodrošina Bowen terapija. Parasti sesijas laikā cilvēks ieslīgst dziļā relaksācijā. Šīs izmaiņas liecina par atbrīvošanos no stresa.