Autori
Skatīt visusVisi autora raksti
Eiropas zāļu aģentūru paziņojums par antibiotiku piegādes pārtraukumiem Eiropas Savienībā
Eiropas Komisija un Eiropas zāļu aģentūru vadītāji (HMA), sadarbojoties Zāļu piegādes pārtraukumu un drošuma koordinācijas izpildgrupā (MSSG), seko līdzi un reaģē uz šī brīža antibiotiku piegādes pārtraukumiem ES - ziņo Zāļu valsts aģentūra.
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt iekšķigi lietojamās zāles vieglas līdz vidēji smagas Covid-19 ārstēšanai
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sākusi vērtēt pieteikumu iekšķīgi lietojamo pretvīrusu zāļu Paxlovid (PF-07321332 un ritonavīrs) reģistrācijai ar nosacījumiem, informā Zāļu Valsts aģentūra. Pieteikuma iesniedzējs ir Pfizer Europe MA EEIG.
Eiropas Zāļu aģentūra iesaka reģistrēt divas monoklonālo antivielu grupas zāles Covid-19 ārstēšanai
Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja ir ieteikusi Covid-19 ārstēšanai reģistrēt monoklonālās antivielu grupas zāles Ronapreve (kasirivimaba un imdevimaba kombināciju) un Regkirona (regdanvimabu). Lai šīs zāles būtu apstiprinātas lietošanai visā Eiropas Savienībā (ES), Eiropas Komisijai (EK) vēl ir jāveic šo zāļu reģistrācija.
Eiropas Zāļu aģentūra saņem pieteikumu monoklonālo antivielu Ronapreve reģistrācijai Covid-19 ārstēšanai un profilaksei
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir uzsākusi reģistrācijas pieteikuma vērtēšanu monoklonālo antivielu kombinācijai Ronapreve. Šīs zāles satur divas monoklonalās antivielas kasirivimabu un imdevimabu un ir paredzētas Covid-19 ārstēšanai un profilaksei. Reģistrācijas pieteikumu ir iesniedzis uzņēmums Roche Registration GmbH.
Eiropas Zāļu aģentūra izvērtē datus par Covid-19 vakcīnas “Spikevax” balstvakcinācijas devu
Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir uzsākusi vērtēt pieteikumu uzņēmuma “Moderna” izstrādātās Covid-19 vakcīnas “Spikevax” balstvakcinācijas devas lietošanai vismaz 6 mēnešus pēc otrās devas bērniem no 12 gadu vecuma un pieaugušajiem - ziņo Zāļu valsts aģentūra.
Latvijā nav ar vakcīnām cēloņsaistītu nāves gadījumu
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz ZVA pieejamiem datiem, būtu noteikta cēloniska saistība ar Covid-19 vakcināciju.
Aizsardzībai pret koronavīrusu nepieciešamas gan antivielas, gan šūnu imunitāte
Antivielu līmeņa daudzuma organismā noskaidrošana vien nesniedz pilnu informāciju par nodrošināto aizsardzību pret Covid-19, jo aizsardzībai vienlīdz svarīgas ir gan antivielas, gan organisma šūnu radīta imunitāte - informē Zāļu valsts aģentūra
Eiropas Zāļu aģentūra sākusi vērtēt monoklonālās antivielas VIR-7831 Covid-19 pacientu ārstēšanai
Šajā vērtēšanā tiks iekļauti dati no pētījuma, kurā VIR-7831 (zināma arī kā GSK4182136) iedarbība tiek salīdzināta ar placebo pacientiem ar vieglu līdz vidēji smagu Covid-19 slimības gaitu un augstu risku smagas Covid-19 slimības gaitas attīstībai.
ZVA komentārs: Ko nozīmē antivielu esamība organismā pēc vakcinācijas?
Covid-19 vakcīnas cilvēka organismā stimulē gan antivielu veidošanos, gan šūnu imunitāti, kurā iesaistītas tādas šūnas kā citotoksiskie T limfocīti jeb galētājšūnas un līdzētājšūnas. Abi šie imunitātes pamata mehānismi ir vienlīdz nozīmīgi kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19 – skaidro Zāļu valsts aģentūras speciālisti.
AstraZeneca un Oksfordas universitātes zinātnieku izstrādātā Covid-19 vakcīna: kā darbojas?
Līdzīgi kā iepriekš apstiprinātās vakcīnas, arī AstraZeneca vakcīna ir paredzēta simptomātiskas Covid-19 slimības novēršanai. Pilnīgai aizsardzībai pret vīrusu ir nepieciešamas divas AstraZeneca vakcīnas devas, kas atbilstoši Latvijas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijai jāievada ar 9 līdz 12 nedēļu intervālu.
EMA iesaka Eiropas Savienībā reģistrēt AstraZeneca izstrādāto Covid-19 vakcīnu
29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir ieteikusi Eiropas Savienībā reģistrēt ar nosacījumiem vakcīnu “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”. Lai vakcīna tiktu reģistrēta lietošanai visās ES dalībvalstīs, vēl nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas apstiprinājumu. Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam (NVD) pirmā šo vakcīnu piegāde ir plānota šī gada februārī.
Zāļu blakņu ziņojumu skaita pieaugums ir laba ziņa veselības aprūpes profesionāļiem
2016. gada I pusgadā farmakovigilances sistēmas ietvaros Zāļu valsts aģentūra ir saņēmusi 171 zāļu blakņu ziņojumu. Vidējais ziņojumu skaits gadā parasti ir tuvu 300.
Latvijā gadu no gada palielinās zāļu realizācijas apjoms
Kā liecina Zāļu Valsts aģentūras (turpmāk - ZVA) apkopotie dati par zāļu patēriņu Latvijā, zāļu realizācijas apjoms pēdējos gados ir pastāvīgi pieaudzis. 2010. gadā vidējais realizācijas apjoms gadā ir bijis aptuveni 300 miljoni eiro (ar PVN), bet 2014. gadā vidējais realizācijas apjoms sasniedza 316 miljonus. Pieaudzis arī licencēto zāļu lieltirgotavu skaits, 2014. gadā Latvijā darbojās 73 lieltirgotavas.
2014. gadā par 9% samazinājies Latvijas zāļu ražotāju produkcijas apgrozījums
Kā liecina Zāļu valsts aģentūras (turpmāk - ZVA) apkopotie dati par zāļu ražotāju darbību, 2014. gadā vērojams kritums Latvijas zāļu ražotāju produkcijas kopējā apgrozījumā. Kopējais saražotās produkcijas (zāles un citas preces) realizācijas apjoms bija 135 milj. eiro (bez PVN), kas ir par 9 % mazāk nekā 2013. gadā.
Antibiotiku patēriņa dati un atgādinājums par piesardzīgu zāļu lietošanu
Katru gadu 18. novembrī Eiropā tiek atzīmēta Antibiotiku piesardzīgas lietošanas diena, kuras ietvaros vēlamies vērst uzmanību, ka iedzīvotājiem pirms antibiotiku lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu un vienmēr jāizlasa lietošanas instrukcija.
Informācija par visām iespējamām zāļu blaknēm - vienā tīmekļa vietnē
Zāļu valsts aģentūra informē, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir atjaunojusi tīmekļa vietni www.adrreports.eu, kurā tagad ir pieejama informācija par 1 700 aktīvo vielu iespējamām blakusparādībām (sauktām arī par zāļu blaknēm) Eiropas Savienībā reģistrētām zālēm.
Nozares
- Alergoloģija 50
- Algoloģija 77
- Androloģija 5
- Anestezioloģija 32
- Arodmedicīna 10
- Dermatoloģija 193
- Dietoloģija 35
- Endokrinoloģija 348
- Farmācija 71
- Farmakoloģija 203
- Fitoterapija 10
- Fizikālā medicīna 14
- Fleboloģija 48
- Ģenētika 17
- Ģimenes medicīna 340
- Hematoloģija 4
- Hepatoloģija 54
- Imunoloģija 16
- Infektoloģija 312
- Internā medicīna 27
- Kardioloģija 528
- Ķirurģija 190
- Narkoloģija 37
- Neatliekamā medicīna 33
- Nefroloģija 66
- Neiroloģija 384
- Netradicionālā medicīna 15
- Oftalmoloģija 83
- Onkoloģija 248
- Otorinolaringoloģija 78
- Patoloģija 3
- Pediatrija 221
- Podoloģija 3
- Psihiatrija-psihoterapija 263
- Psihosomatika 41
- Pulmonoloģija 146
- Sabiedrības veselība 321
- Sporta medicīna 15
- Stomatoloģija 49
- Uroloģija 100
- Uzturzinātne 90