PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sievietēm perimenopauzes laikā ir par 40 % lielāka iespēja piedzīvot depresiju

Doctus
Sievietēm perimenopauzes laikā ir par 40 % lielāka iespēja piedzīvot depresiju
Freepik.com
Sievietēm perimenopauzes periodā ir par 40 % lielāka iespēja piedzīvot depresiju nekā tām, kurām nav menopauzes simptomu.

Daudzām sievietēm menopauzes pāreja var būt emocionālu un fizisku pārmaiņu periods ar dažādiem menopauzes posmiem, kas saistīti ar dažādu depresijas simptomu un diagnozes risku. Šī pārskata mērķis bija veikt sistemātisku pārskatu un meta-analīzi, lai novērtētu klīniskās depresijas un depresijas simptomu attīstības risku dažādos menopauzes posmos.

Medline, PsycInfo, Embase un Web of Science tika meklēti pētījumi no datu bāzes sākuma līdz 2023. gada jūlijam. Pārskatā tika iekļauti septiņpadsmit perspektīvi kohortas pētījumi, kuros kopumā piedalījās 15 893 sievietes, un neobjektivitātes risks tika novērtēts, izmantojot Prognozes pētījumu kvalitātes (QUIPS) rīku. Meta-analīzē tika iekļauti septiņi pētījumi, kuros kopumā piedalījās 11 965 dalībnieki, izmantojot izlases efektu modeļus un apvienotās izredžu attiecības (OR), kas aprēķinātas depresijas simptomiem un diagnozēm.

Tika konstatēts, ka sievietēm perimenopauzē ir ievērojami lielāks depresijas simptomu un diagnožu risks, salīdzinot ar sievietēm pirms menopauzes periodā (OR=1,40; 95 % TI 1,21 – 1,61, p<0,001). Netika konstatēts ievērojami paaugstinātu depresijas simptomu vai diagnožu risku pēc menopauzes periodā, salīdzinot ar sievietēm pirms menopauzes periodā.

Depresijas risks perimenopauzes periodā, kas parādīts etniski daudzveidīgā paraugā; uzsver klīnisko vajadzību pēc skrīninga un atbalsta šajā potenciāli neaizsargātajā grupā.

Perimenopauze ir stadija, kas saistīta ar vislielāko depresijas risku. Ir vajadzīgi papildus pētījumi par pēc menopauzes periodu.

AVOTS: Yasmeen Badawy, Aimee Spector, Zishi Lee, Roopal Desai. The risk of depression in the menopausal stages: A systematic review and meta-analysis. Journal of Affective Disorders, 2024